adplus-dvertising

İyi parti seçim için gönüllü müşahitler arıyor

İYİ Parti, seçim güvenliği çalışmaları için “gönüllü müşahit” kampanyası başlatıyor. Gönüllü müşahit kampanyasıyla alakalı konuşan İYİ Parti Seçim İşleri Başkanı Mehmet Tolga Akalın, “Türkiye çapında çok büyük bir gönüllü organizasyonu yapacağız.” şeklinde konuştu.
Takip et
İyi parti seçim için gönüllü müşahitler arıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Seçim için çalışmalarına başlayan İYİ Parti, sandıklarla alakalı bir hazırlık yapıyor. Bu kapsamda, bir parti ya da ittifakın yüksek oy aldığı ve muhalefet partilerine hiç oy çıkmayan sandıklardan başlanarak, parti için riskli görülen yerlerde vatandaşa “gönüllü müşahit” olması çağrısında bulunulacak.

İyi parti seçim için gönüllü müşahitler arıyor

Partinin Seçim İşleri Başkanlığınca yapılan çalışma çerçevesinde, öncelikle rakip partilerin yüzde 60-80 ve yüzde 80-100 oranlarında oy aldığı sandıklar tespit edilecek. Daha sonra vatandaşlardan, özellikle bu seçim bölgelerinde İYİ Parti’nin müşahitlerinin yanında gönüllü olarak görev yapmaları istenecek.

İYİ Parti Seçim İşleri Başkanı Mehmet Tolga Akalın, partinin seçim güvenliğine yönelik planladığı “gönüllü müşahit” çalışmasını anlattı.

Akalın, seçim güvenliği için bulut tabanlı İYİ Parti Raporlama ve İletişim Sistemi (İRİS) yazılımını geliştirdiklerini ve bununla Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim neticelerine ilişkin verileri tasnif edebildiklerini belirtti.

Bu kapsamda riskli gördükleri ve önceki seçimlerde Cumhur İttifakı ile HDP’nin yüzde 60 ve üstünde oy aldığı sandıklardan başlayarak bir “gönüllü müşahit” çalışması yaptıklarını söyleyen Akalın, “Türkiye çapında çok büyük bir gönüllü organizasyonu yapacağız. Genel Başkanımız seviyesinde yapacağımız bir çağrıyla seçimde partimizle çalışması için bütün gönüllüleri davet edeceğiz.” şeklinde konuştu.

İyi parti seçim için gönüllü müşahitler arıyor

“SEÇMEN SAYISINDAN FAZLA OYUN ÇIKTIĞI SANDIKLAR VAR”

Akalın, çalışmanın içeriğine ilişkin şunları kaydetti:

“Taşrada toplam seçmen sayısından fazla oyun çıktığı sandıklar oluyor. Bunlar senelerdir da olan şeyler, bu döneme münhasır değil. Bölgesel, bireysel partizanlık duygusuyla adaletsizlikler yahut sandık yolsuzluklarıyla karşılaşılabiliyor Türkiye’de. Bunu tasnif ettiğinizde en çok risk nerede görülüyor? Yüzde 90, yüzde 95, yüzde 100 oyun olduğu, muhalefet partilerine hiçbir oyun çıkmadığı sandıklar var. ‘Daha riskli’, ilk algıda ‘belki yolsuzluk olasılığı olabilir’ gibi görünen o iptidai sandıklardan başlayarak müşahitlik tanziminin daha verimli olacağını düşünüyoruz. Sandık temsilcilerimizin dışında gönüllülerden de ilk oralardan başlayarak parti ismine gönüllü müşahitlik vazifesini ifa etmelerini isteyeceğiz.”

Bir gönüllü ordusuyla seçime girme arzusunda olduklarını vurgulayan Akalın, Türkiye’de seçmenin seçim sistemine ve usullerine duyarlılığının yüksek olduğunu dile getirdi.
Mehmet Tolga Akalın, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Seçmenin o duyarlılıklarına uygun bir eş güdümü ve politik hazırlığı yapma arzusundayız. Seçmenle açık bir biçimde durumumuzu da paylaşacağız. Parti olarak çok şeffaf bir biçimde sıkıntıdaysak ‘gelin defansa’ demekten yüksünmeyeceğiz. Yeterli olmadığımız yerlerde ‘burada gönüllülüğe ihtiyacımız var’ diyeceğiz. Kademe kademe tüm süreci beraber onlarla yaşayacak ve deneyimleyeceğiz. Bu işi partililerin dışında gönüllü seçmen ayağıyla beraber götüreceğiz.”

İyi parti seçim için gönüllü müşahitler arıyor
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.