İTÜ Birincisi Umutcan Ay Konuşmasının Hikayesini Anlattı: Gülen Arkadaşlar…

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonunda mezun olan öğrenciler için İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde yer alan stadyumda geçtiğimiz gün tören düzenlendi. İTÜ 248'inci yıl birincisi İşletme Fakültesi İşletme Mühendisliği öğrencisi Hüseyin Umutcan Ay'ın birincilik konuşması büyük ilgi gördü. Hüseyin Umutcan Ay, konuşmasının hikayesini anlattı.
Takip et
İTÜ Birincisi Umutcan Ay Konuşmasının Hikayesini Anlattı: Gülen Arkadaşlar…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 248’inci yıl birincisi Hüseyin Umutcan Ay’ın mezuniyet törenindeki konuşması büyük ilgi gördü. Kadına yönelik şiddet konusundaki sorunlara, vatandaşın geçim sıkıntısına ve gençlerin gelecek kaygılarına değinen Ay, “Geriye kalan bizler ve bizim yetiştireceğimiz çocuklar, hegomanların elinde yozlaşmış bu sistemi değiştireceğiz. Değiştirmeliyiz” sözleriyle alkışlandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonunda mezun olan öğrenciler için İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde yer alan stadyumda geçtiğimiz gün tören düzenlendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı törende İTÜ 248’inci yıl birincisi İşletme Fakültesi İşletme Mühendisliği öğrencisi Hüseyin Umutcan Ay’ın birincilik konuşması büyük ilgi gördü.

Son bir yılının Türkiye’deki kadına şiddetin temelini araştırmak ve buna bir çözüm üretmekle geçirdiğini belirten Ay, kadına yönelik şiddet konusundaki sorunlar ile konuşmasına başlayarak vatandaşın geçim derdine ve gençlerin gelecek kaygılarına değindi.

“HABERLERİ TAKİP EDEMİYORUM ÇÜNKÜ SORUNU BİLİYORUM”

Hüseyin Umutcan Ay’ın ilgi gören konuşması şu şekilde:

* Sevgili arkadaşlarım ben artık haberleri takip edemiyorum. Çünkü sorunu biliyorum. Çözümü biliyor ve bu çözümü uygulayamıyorken; ben o ölen kadınların kanını elimden çıkaramıyorum. Benim bu yolda ödediğim bedel bu oldu. Fakat bu insanlığın ödediği bir bedelle kıyaslanamaz bile.

* Sadece sorun bu mu? Ülkenin doğusuna bakın. Daha çocuk yaşta kız çocuklarının evlendirildiğini görürsünüz. O kadar uzağa gitmeyin İstanbul’a bakın. Asgari ücretle 4 kişilik ailesini geçindiremediği için intihar eden o güzel insanları görürsünüz.

* O kadar da uzağa gitmeyin Taksim’e bakın. Hayat ona daha farklı bir seçenek sunmadığı için, sadece kendisi olduğu için orada ara sokakta katledilmiş yatan o güzel insanları görürsünüz.

* O kadar da uzağa gitmeyin, sıra arkadaşlarınıza bakın. Sırf deneyim elde edebilmek için haftanın 5 günü 5 kuruş para almadan şirketler tarafından sömürüldüklerini görürsünüz.

“BU SİSTEMİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

* Bir de son olarak potansiyel geleceğinize bakın. Orada sırf iş bulamadığı için asgari ücrete mühendislik ve mimarlık yapan akranlarınızı görürsünüz. Karanlıkta olduğumuzu düşünüyoruz biliyorum.

* Aynı zamanda korkuyoruz da. Sorunları biliyoruz peki çözüm ne? Kaçmak mı? Belki de birileri bizim için her şeyi çözsün diye arkamıza yaslanıp beklemeliyiz. Ya da başımıza gelmediği sürece sorun yokmuş gibi de davranabiliriz.

* Hayır, bunu üzülerek söylüyorum ki; bu yolda birbirimizden başka kimsemiz yok. Çünkü unutmayın ki herkes bir gün ölür. Buna sizler de dahilsiniz saygıdeğer büyüklerim. Ve geriye kalan bizler ve bizim yetiştireceğimiz çocuklar hegomanların elinde yozlaşmış bu sistemi değiştireceğiz. Değiştirmeliyiz.

* Bizler farklıyız. Bizler hem araştırıyor hem de sorguluyoruz. Bu değişikliğin zamanı geldiğinde bu değişimi yapacak olan bizler bunu herhangi bir kurum veya kuruluşun faydası için değil, insanlık için yapacağız ve bunu insan olarak yapacağız. Bizler insan olmayanların elinden fazlasıyla çektik.

İTÜ mezuniyet töreninde yaptığı konuşma ile Türkiye’nin dikkatini çeken Hüseyin Umutcan Ay, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası yayınında o konuşmanın hikayesini anlattı.

23 yaşındaki Umutcan, “ Amacım medyada yer almak değildi. Siyasetten anlamam ama bu sorunların üstesinden gelebileceğimizi biliyorum” dedi.

İşte Umutcan’ın anlatımıyla o konuşmanın hikayesi:

“Mezuniyet konuşmasında ben değil de herhangi birisi çıksa da o konuşmayı yapacağını düşünüyorum çünkü o söylediklerim bizim neslin genel olarak düşündüğü ve dile de getirdiğimiz konular bana da özel konular değil. Ben diğer arkadaşlarımın sesi olabildiysem ne mutlu bana. Bahsettiğim konuların hepsi toplumsal temelli ve hepsi insanı etkileyen konular. Bu konuşmayı yaparken benim odağım insanlıktı. Ben işletme mühendisiyim ve siyasetten anlamam ve basit bir siyaset yapmayı tercih etmem. Bizlerin yaşadığı sorunlara değinmek istedim.”

‘Medyada çıkmak için yazmadım’
“Konuşma metnini hazırlarken medyada yer bulurum diye düşünmedim. Benim ve benim çevremdeki insanların ortak kaygıları aslında Türkiye’deki herkesin karşılaştığı problemler. Konuşmada ‘’Karanlıkta olduğumuzu biliyorum’’ dediğim kısımda normalde haberlere baktığımız zaman siz kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Benim orada vermek istediğim duygu biz bunu aşabiliriz ve her şeyin üstesinden gelebilirizdi. Çünkü bir sorun ile karşılaştığınız zaman onun çözümü de bellidir. Konuşmamın sonunu da o şekilde bitirmemin sebebi de oydu. Bu amaca ilerlerken beraber çalışmamız gerekiyor ve hep beraber bir şeyler katmamız gerekiyor. Ben bu konuşma metnini herkesin duygularını dile getirmek için hepimiz için yazdım. Söylemek istediğim her şey o konuşmada yer alıyor.”

‘Gülen arkadaşlarıma kızmayın’
“Sosyal medya bir şey dikkatimi çekti ve çok rahatsız olduğumu ifade etmek istiyorum. Benim konuşmam sırasında salondaki arkadaşlarıma çok ağır davranıldığını düşünüyorum. Benim yaptığım bir mezuniyet konuşması ve insanlar orada mezuniyetini kutluyorlar. Ben 7 dakika devlet sorunlarından bahsettim diye insanların orada ağlamasını bekleyemezsiniz. İnsanlar kutlama yapmaya gelmişler ve ben orada ciddi konulardan bahsediyorum. İnsanlar eğleniyor diye karşı bir tepki gelmesi beni çok üzdü. Videoda montaj yok.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.