adplus-dvertising

İtfaiye erinin 21 yıl önceki görüntüleri Amerikalıların enflasyonla mücadelesine konu oldu

Yaşam pahalılığını çözmek için faizi artıran ve tepki toplayan ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyonu kontrol altına almak için uyguladığı sistem Ordu’da 2001 senesinde bir itfaiye erinin tatbikat sorasında yanlışlıkla çıkarttığı yangına benzetildi.
Takip et
İtfaiye erinin 21 yıl önceki görüntüleri Amerikalıların enflasyonla mücadelesine konu oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Merkez Bankası (FED) ülkedeki enflasyonu kontrol altına almak için son 28 senenin en yüksek faiz artırımına gitti. Yukarı yönlü 75 baz puanlık güncelleme yapılan faiz artırımı tepkilere yol açtı. FED’in enflasyonu çözmek uyguladığı sistem, ‘insanları fakirleştireceği’ düşüncesi ile ülkede tepkilere yol açtı. Ekonomik durgunlukla alakalı söylentilerin gölgesinde ABD’de yapılan açıklamalarda faizlerin artmaya devam edebileceğiyle alakalı söylemlerin “felakete yol açabileceği” söylenirken, geçmişte Türkiye’de yangın tatbikatıyla alakalı bir görüntü tekrardan gündem oldu.

Türkiye’deki görüntü gündem oldu

CNBC Danışma Konseyi mensubu ve mali danışman Douglas Boneparth, FED’e atıfta bulunarak, Ordu’da 2001 senesinde bir yangın tatbikatında çekilen görüntüyü paylaştı. Boneparth, paylaşımında, faiz kararının herkese zarar verdiğini ima ederek,”FED, enflasyonu kontrol ediyor” ifadesine yer verdi.

İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından o gün tatbikat esnasında kaydedilen görüntülerde, itfaiye erinin yangına karşı yapılması gerekenleri anlatırken yangına sebep olmasının yer aldığı anları paylaşan Boneparth, faiz kararının herkese zarar verdiğini ima ederek, “Fed enflasyonu kontrol ediyor” paylaşımında bulundu.

İtfaiye erinin 21 yıl önceki görüntüleri Amerikalıların enflasyonla mücadelesine konu oldu

İtfaiye eri 21 sene sonra konuştu

Amerikan ve Türkiye’nin değişik illerinde itfaiye teşkilatlarının eğitimlerinde ders olarak kullanılan ve özellikle sosyal medyada sıklıkla kullanılan görüntülere konu olan itfaiye eri Münir Üçgül, aradan geçen 21 senenin sonrasında o dakikaları ve yaşadıklarını anlattı.

Bugün emekliliğinin tadını çıkaran Ordulu itfaiye eri Münir Üçgül, o dakikaları şu şekilde anlattı:

“O bir hataydı. Biz, yağmurlu bir günde tatbikat yaptık. Yağmurlu günde yaptığımız tatbikat bizi aldattı. Bir damla benzin, en az yarım metre etrafına genleştiği için onu biz anlayamadık. Ben orada benzin şişelerinin iki tanesini oradaki odacı arkadaşlara vermiştim ve ‘bunu alın götürün, bize bir tanesi yetiyor’ demiştim. O odacı arkadaşlar da, biz tüp ile tava yangını yaparken, onlar da yağmur yağmasına karşın odunların üstüne dökmüşler. Biz esasında önce yanlışı, ardından ise doğruyu gösterecektik.”

İtfaiye erinin 21 yıl önceki görüntüleri Amerikalıların enflasyonla mücadelesine konu oldu

“Reha Muhtar’ı tersledim”

Üçgül, şu şekilde devam etti:

“Ben üstüpüye benzini koydum, sonra müdür beye ‘yakayım mı?’ diyerek üç kere sordum. Kendisi bana yakmamı söyleyince çakmağı çaktım birden parlama oldu ve o esnada panik oluştu. Ben de elimdeki benzini molotof kokteyli olmasın diyerek yere atmadım, kadınların bulunduğu tarafa da atmadım saçlarına gelir diyerek, arka tarafta yeni alınan ve epey pahalı olan araca da atmadım ve müdür beyin tarafına fırlattım ki havada yansın diyerek. Düşündüğüm gibi oldu ve benzin havada yandı, müdür beyin üstüne de küçük bir damla damladı. Ardından ulusal kanallar beni aradı ve programlara almak istedi. Hatta birinde Reha Muhtar beni canlı yayına almak istedi, telefonda tersledim. Sonda öbür TV kanalları da aradı. Ben de memur olduğumu ve katılamayacağımı söyledim. Bunları söyleyince bu olayı biraz abarttılar. Zaten o dönemde bütün okulların tatbikatlarına da biz giderdik.”

“Görüntüleri halen görmek beni sevindiriyor”

21 sene önce yaşanan olayın görüntülerinin devamlı sosyal medyada karşısına çıktığını kaydeden Münir Üçgül, “Seviniyorum, demek ki meyve veren ağaç taşlanır. Tabii, yabancı bir ülkede bu görüntülerin kullanılması ülkemizin ve Ordu’nun tanıtımında da çok mühim benim için. Evet, bir yanlışlık, bir kaza oldu ama epey de ses getirdi. 29 sene 9 ay belediyede çalışmışlığım var, 20 sene boyunca itfaiyeciliği severek yaptım. Başımdan geçen ve unutamadığım en mühim olaylardan birisi bu, bir diğeri de görevde iken parmağımın kopması” dedi.

İtfaiye erinin 21 yıl önceki görüntüleri Amerikalıların enflasyonla mücadelesine konu oldu

“Şuanda emeklilik yaşantımın keyfini sürüyorum”

Geçmişte itfaiye teşkilatının bugünkü kadar kuvvetli olmadığını ve günümüzde gerek teknolojik, gerekse öbür olanakların oldukça güzel olduğuna değinen Münir Üçgül, “Bizim dönemimizde itfaiye teşkilatı kuvvetli değildi, şuanda epey kuvvetli. Bizim dönemimizde iş de çoktu, şuanda o kadar iş yok, yalnızca itfaiyecilik yapıyorlar. Biz o zamanlar her şeyi yapıyorduk, şuandaki teknoloji öncekinden çok daha iyi. Emeklilik yaşantım da güzel geçiyor, hayvanlarımla, topraklarımla ve bahçelerim ile zamanımı geçiriyorum” ifadelerine yer verdi.

Görüntüleri çeken muhabirle 21 sene sonra röportaj yaptı

21 sene önce tatbikatta yaşanan olayı görüntüleyen İHA muhabiri Metin Akyürek ile yollar sonra tekrar karşılaşan Münir Üçgül, görüntüleri onunla beraber izledi. Görüntüler yayınlandıktan sonra kırgınlığını belirtmek için onunla röportaj yapmayan Üçgül, 21 sene sonra röportaj yapmayı kabul etti.

Olayın geçmişi

2001 senesinde yaşanan olayda Ordu Belediye İtfaiyesi’nin bir süredir kamu kuruluşlarında çalışan personele yönelik kazalara sebep olan ev kazalarına karşı uyarılarda bulunmak maksadıyla düzenlediği tatbikatlı toplantı, son olarak Telekom İl Müdürlüğü’nde gerçekleşmiş, tatbikat sırasında kamu personeline bilgiler veren dönemin Ordu İtfaiye Müdür Yardımcısı Süleyman Gezer, yanan ateşe karşı nasıl önlem alınması gerektiğini, alevlere rüzgarın estiği yönden yaklaşmak gerektiğini anlatmıştı. Bu uyarıya karşın itfaiye eri Münir Üçgül, çakmağı çaktığı sırada ortalığı alevler sarmış, bir anda alevler içinde kalan itfaiye erinin elindeki benzin şişesi de alev almıştı. Şişeden dökülen benzinli alevler, İtfaiye Müdür Yardımcısı Süleyman Gezer’in üstüne de dökülünce ortalık bir anda karışmıştı.

İtfaiye erinin 21 yıl önceki görüntüleri Amerikalıların enflasyonla mücadelesine konu oldu

Görüntüler halen gündemde

Aradan geçen 21 senenin sonrasında İHA muhabiri tarafından kaydedilen görüntüler, Amerikan İtfaiye Teşkilatı’nın müfredatında ders olarak kullanıldığı gibi, sosyal medyada halen en çok izlenen ve yorum alan videolar arasında yer alıyor. Son olarak CNBC Danışma Konseyi Mensubu ve Mali Danışman Douglas Boneparth’ın FED’e atıfta bulunarak, tatbikatla alakalı görüntüyü paylaşması da, o dakikaları tekrardan gündeme getirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.