İtalya’da yeni koronavirüs dalgası alarmı

İtalya’da son haftalarda Covid-19 vakalarının artış göstermesi üstüne ülkenin büyük kısmını kapsayan kapama kararları alındı.
Takip et
İtalya’da yeni koronavirüs dalgası alarmı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ülke nüfusunun büyük kısmının yaşadığı ortalama 10 bölge gelecek Pazartesi gününden itibaren, risk skalasında en üst seviyeyi teşkil eden ve en sıkı kısıtlayıcı önlemlerin uygulandığı “kırmızı bölge” ilan edilecek. Bu bölgelerde lüzumlu haller dışında dışarı çıkmak yasak olacak, okullar tamamen uzaktan eğitime geçecek, restoranlar sadece paket servisi verebilecek.
Kırmızı bölgeler arasında, başkent Roma’nın içinde yer aldığı Lazio ve finans merkezi Milano şehrinin de dahil olduğu Lombardiya bölgeleri de bulunuyor.

15 MART’TAN İTİBAREN SARI BÖLGE KALMAYACAK

Sardinya adası hariç öbür bölgeler de risk skalasında kırmızının hemen altında yer verilen turuncu bölge uygulamasına dahil olacak. Sardinya adası ise en düşük risk seviyesi manasına gelen beyaz renkte kalmayı sürdürecek.
Bugüne kadar ülkenin 20 bölgesinden 6’sı sarı, sadece 3’ü kırmızı bölge kategorisindeydi. 15 Mart’tan itibarense sarı bölge kalmayacak.

Sarı bölgelerde restoranlar, müzeler ve okulların açık kalmasına izin veriliyordu.
Ülke genelinde uygulanan 22.00-05.00 saatleri arası sokağa çıkma yasağı da devam edecek.
Bölgelerin risk seviyesi, her 100 bin kişilik nüfusa düşen vaka sayısına göre tespit edildi. Hafta bazında 100 bin kişide 250’den fazla vaka tespit edilen bölgeler kırmızı ilan edildi.
Hükümetin Cuma günü aldığı kararla getirilen yeni kısıtlamaların 15 Mart-6 Nisan tarihleri arasında geçerli olması planlanıyor.
Paskalya tatiline denk gelen 3-5 Nisan tarihleri arasında ise beyaz bölgeler dışında bütün ülke kırmızı bölge ilan edilecek.

Yeni önlemler, Paskalya tatilinin yanı sıra ülkede artmakta olan koronavirüs varyantlarının da etkisiyle virüsün daha çok yayılmasının önüne geçmek maksadıyla alındı.

BAŞBAKAN DRAGHİ: YENİ BİR DALGA

Sağlık Bakanı Roberto Speranza geçen hafta yaptığı açıklamada, “İngiliz varyantı” olarak bilinen ve bulaşıcılık kapasitesi yüksek olan virüs türünün ülkede en yaygın koronavirüs formu haline geldiğini belirtmişti.

Başbakan Mario Draghi, yeni önlemleri açıklarken son bir haftada yeni vaka sayılarının önceki haftaya göre yüzde 15 arttığını belirtti. Draghi, “Sağlık krizinin başlamasından bir seneden uzun süre geçmişken maalesef yeni bir enfeksiyon dalgasıyla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

Avrupa’da koronavirüs salgınının ilk belirlendiği ülke olan İtalya’da ilk olarak 10 Mart 2020’de bütün ülkeyi kapsayan ağır kısıtlayıcı önlemler uygulanmaya başlamıştı. Bu önlemler Mayıs ayından itibaren hafifletilmeye başlamış ve sonrasında da risk seviyesine bağlı olarak bölgesel çapta tedbir uygulaması başlatılmıştı.

İtalya’da Covid-19 nedenli ilk ölümün 21 Şubat 2020’de kaydedilmesinden bu yana toplam can kaybı 101 bin 564’e, toplam vaka sayısı da 3 milyon 175 bin 807’e ulaştı. Son bir günde 26 bin 824 yeni vaka ve 380 can kaybı yaşandı.
27 Aralık’ta başlayan aşı kampanyasında ise bugüne kadar 6.2 milyon kişiye aşı yapıldı, bunların 1.8 milyonu her iki doz aşıyı da yaptırdı.
Başbakan Draghi halen günde 170 bin kişiye aşı yapıldığını, bu sayıyı 3 katına çıkarmayı amaçladıklarını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.