İtalya’da normalleşme süreci başlıyor!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Avrupa'da en çok görüldüğü İtalya, yarın "virüsle yaşayacağı dönem" olarak tanımladığı 2. aşamayı başlatıyor.

Kovid-19 salgını sebebiyle ortalama 2,5 ayda 28 bin 710 kişinin yaşamını yitirdiği, 209 bin 328 kişiye virüs bulaştığı İtalya, yarın salgına yönelik aldığı sıkı önlemleri kademeli olarak gevşetme ile alakalı ilk büyük adımını atıyor. Başbakanlık dün akşam yaptığı yazılı açıklamayla kamuoyunda tartışılan 2. aşamaya dair açıklık getirdi.

“Virüsle meydana gelecek dönem” olarak tanımlanan ve 26 Nisan’daki başbakanlık kararnamesiyle resmiyete kavuşan 2. aşamada ilk olarak inşaat, üretim ve toptan ticaret sektörleri işbaşı yapacak. Buna göre, ülkede 4,4 milyon çalışanın yarın işine dönmesi bekleniyor.

Zorunlu ihtiyaçlar halinde sokağa çıkmanın yasak olduğu ülkede, 4 Mayıs’tan itibaren insanlara dışarı çıkmada bazı haklar da tanınacak. Buna göre, insanlar alışveriş ve eczane dışında, 1 metrelik sosyal mesafeyi korumak koşuluyla aile yakınlarıyla görüşebilecek.

İzin belgesiyle sokağa çıkmaya devam edilecek 2. aşamada, halka evinden uzakta toplu olmamak şartıyla spor yapma izni de verilecek. Bu evrede, park ve bahçeler de kalabalık olmayacak biçimde yarından itibaren halkın kullanımına açılacak. Bunların ve iş gibi gerekçelerin dışında evden çıkmanın tavsiye edilmediği başbakanlık kararnamesine göre, nefes darlığı şikayeti ya da 37,5 derecenin üzerinde ateşi olanların evde kalması gerekiyor.

26 Nisan tarihli kararnameyle 2. aşama boyunca kamuya açık bütün kapalı alanlar ve toplu taşımada maske kullanımı mecburi hale getiriliyor.

TOPLU TAŞIMA YARI KAPASİTEYLE HİZMET VRECEK

Başta Roma, Milano, Bergamo gibi büyük şehirler olmak üzere pek çok yerel yönetim, belediye otobüsleri ve metrolardaki oturma düzenini sosyal mesafeye uygun biçimde işaretlerle tekrardan düzenledi.

Başkent Roma’da da metro hatlarında yoğunluk olmaması için iniş-biniş tatbikatları devam ederken, toplu taşıma aracını kullanacak sürücülere de aracın yarısının dolması vaziyetinde başka yolcu almaması tavsiye edildi.

Roma Belediyesi de 2. aşamada bisiklet, scooter gibi bireysel binek araçlarının kullanımını yaygınlaştırmak için kent merkezine ek 150 kilometrelik bisiklet yolu yapılacağını açıkladı.

ÜNİVERSİTELERDE SINAVLAR YAPILABİLECEK

2. aşamada üniversitelere de sınıf ve amfilerde sosyal mesafeye uymak şartıyla sınav ve mezuniyet sunumları düzenleme serbestisi getiriliyor.

Öte yandan, ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarının bu dönem açılması planlanmazken, okullar eylül ayına kadar kapalı kalmaya devam edecek.

Bu arada, daha önceki kararnamelerle 2 ay boyunca durdurulan işten çıkarmanın yasaklanması süresi de 3 ay daha uzatılarak 5 aya çıkartıldı.

TREN BİLETLERİ

aşama ile trenlerde, sosyal mesafeyi korumak için seferler yarı kapasiteyle yapılacak ve kentler arası tren seferlerinde sosyal mesafeyi korumak için ön rezervasyon koşulu getirildi.

Bu arada, La Stampa gazetesinin haberine göre, 2. aşamaya yönelik başbakanlık kararnamesinde bölgeler arasında seyahate acil ihtiyaçlar dışında izin verilmemesi öngörülse de aile yakınına ziyaret serbestisi getiren alakalı madde dolayısıyla ya da işe dönüş için kuzey-güney yönlü tren biletlerine talebin yoğun olduğu söylendi. Tren biletlerin bu yüzden kısa zamanda tükendiği kaydedildi.

Başbakanlık kararnamesine göre, 11 Mayıs’ta kütüphane, sergi, müzeler; 1 Haziran’dan itibaren ise restoran, kafe ve kuaför salonları açılacak.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı