İtalya’da maske takmak artık zorunlu değil!

Sağlık Bakanı Roberto Speranza’nın geçen hafta imzaladığı kararname doğrultusunda, İtalya’da açık alanda maske kullanılması mecburiyeti bugünden itibaren kaldırıldı.
Takip et
İtalya’da maske takmak artık zorunlu değil!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bir dönem ‘virüsün yeni merkezi’ olarak anılan ve rekor vaka ve ölüm haberleri ile gündeme gelen İtalya’dan flaş bir karar geldi.

Sağlık Bakanı Roberto Speranza’nın geçen hafta imzaladığı kararname doğrultusunda, ülkede açık alanda maske kullanılması mecburiyeti bugünden itibaren kaldırıldı.

Bugün yürürlüğe giren bir kararnamede, sağlık bakanlığı ilk defa İtalya’nın 20 bölgesinin her birini, ülkenin Kovid-19 riskini değerlendiren renk kodlu sınıflandırma sistemi altında düşük risk manasına gelen “beyaz” olarak sınıflandırdı.

AFP’de yer verilen habere göre, bu kararda düşen vaka sayıları ve aşılama çalışmaları etkili oldu.

Şubat 2020’de pandeminin vurduğu ilk Avrupa ülkesi olan İtalya’da resmi rakamlara göre, 12 yaşın üstündeki nüfusunun üçte biri aşılandı.

Fakat Sağlık Bakanı Roberto Speranza İtalyanları tedbirli olmaya devam etmeye davet etti.

Bakan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

‘Bu cesaret verici bir netice, fakat özellikle yeni varyantlar sebebiyle hala dikkat ve sağduyuya ihtiyaç var. Savaş henüz kazanılmadı.’

Öte yandan İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 782 yeni vaka belirlendi.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede son 24 saatte yapılan 138 bin 391 testte 782 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Böylece salgının başladığı Şubat 2020’den bu yana toplam vaka sayısı 4 milyon 258 bin 69’a ulaştı.

Ülkede aktif Kovid-19 hasta sayısı 57 bin 162 olarak kaydedildi. İtalya’da bugün virüsten yaşamını yitirenlerin sayısı ise 14 artarak 127 bin 472’ye yükseldi.

İyileşenlerin sayısı da 1336 artışla 4 milyon 73 bin 435’e ulaştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.