adplus-dvertising

İtalya’da aşı sırası karıştı! Yaşlılardan önce gençler oldu…

70 yaş üzeri kişilerin yalnızca yüzde 2’sinin aşılandığı İtalya’nın komşusu Fransa’da bu oran yüzde 50’lere yaklaşırken ülkede 20’li ve 30’lu yaşlardaki gençlerin daha yüksek seviyede aşılandığı söylenerek yanlış kişilere aşı uygulandığı söylendi.
Takip et
İtalya’da aşı sırası karıştı! Yaşlılardan önce gençler oldu…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ntv.com.tr’nin haberine göre; Pandeminin son zamanda ’aşılar’ ile ‘daha ölümcül bir corona virüs varyantı’ arasında bir yarış haline geldiği bir noktada çoğu Avrupa ülkesi, karantina ve aşılar ile ölüm oranlarını düşürmeyi başardı.

İtalya’da aşı sırası karıştı! Yaşlılardan önce gençler oldu…

Covid-19’dan en fazla etkilenen Avrupa ülkelerinin başlarında gelen İtalya’da da Aralık ayı sonunda öbür AB Bloğu ülkeleri ile beraber aşılama başladı.‘SANKİ AŞILAMA HİÇ BAŞLAMAMIŞ GİBİ’

İtalya’da aşı sırası karıştı! Yaşlılardan önce gençler oldu…

Ülkede günlük can kaybı sayısı incelendiğinde ise, bilim insanları ‘adeta aşılama hiç başlamamış gibi’ ifadelerini kullanıyor.

İtalya’da aşı sırası karıştı! Yaşlılardan önce gençler oldu…

Washington Post’un haberine göre, İtalya’da Covid-19 kaynaklı can kaybı sayısı, öbür Avrupa Birliği ülkeleriyle aynı doz aşı uygulanmasına karşın aşının başlamadığı 3,5 ay öncesi döneme göre neredeyse aynı seviyede seyrediyor.

YILBAŞINDAN BU YANA EN YÜKSEK CAN KAYBI İtalya’da aşı sırası karıştı! Yaşlılardan önce gençler oldu…

Çarşamba günü ülke, Ocak ayı başından bu yana en yüksek günlük can kaybı sayısını bildirerek 627 kişinin Covid-19 kaynaklı yaşamını yitirdiğini bildirirken İtalya’da neyin yanlış gittiği sorusu ise Covid-19’un sonunun yaklaşmasının beklendiği şu günlerde halkın kafasını karıştırıyor.

İtalya’da aşı sırası karıştı! Yaşlılardan önce gençler oldu…

Nüfusu öbür Avrupa ülkelerine göre daha yaşlı olan İtalya’nın daha çok aşıya ihtiyaç duyduğunun altı çizilen haberde, aynı zamanda yeni, daha ölümcül bir varyantın İtalya’da ve kıtanın öbür yerlerinde etkili olduğunun altı çizildi.

‘SEBEBİ AŞILAMA KAMPANYASI’ İtalya’da aşı sırası karıştı! Yaşlılardan önce gençler oldu…

Konuyla alakalı çalışma gerçekleştiren bilim insanları ve veri analistleri, İtalya’daki vaziyetin sebebinin aşılama kampanyası olduğunun altını çizdi.

Bilim insanları raporlarında “Ülkenin oldukça fazla sayıda yanlış insanı aşıladığını, genç işçilere aşırı öncelik verdiğini ve yaşlıları savunmasız bıraktığının” altını çizdi.

İŞLER UYGUN ŞEKİLDE YAPILMADI’ İtalya’da aşı sırası karıştı! Yaşlılardan önce gençler oldu…

İmmünolog ve hükümete tavsiyelerde bulunan bir bilimsel komitenin mensubu Sergio Abrignani, “Son üç ayda işler uygun biçimde yapılmadı, bu açık” derken, “Aksi takdirde, şu anda olduğu gibi her gün 300, 400 ölüm yaşamazdık” ifadelerini kullandı.

İtalya’nın içinde bulunduğu vaziyet, sınırlı aşı tedarikiyle kime öncelik verecekleri konusunda karar almakta zorlanan ülkeler için dersler içerirken Avrupa Birliği ülkeleri arasında İtalya, corona virüsün tahribatına karşı hala oldukça savunmasız olan 70’li yaşlarındaki insanları aşılamada öbür ülkelere göre alt sıralarda yer alıyor.

İtalya’da 70’li yaşların üstündeki kişilerin yalnızca yüzde 2’si iki doz aşı alırken İtalya’daki öbür her yaş grupları özellikle 20’li ve 30’lu yaşlardaki kişilerin yüzde 2’den daha fazlasının iki doz aşı aldığı bildirildi.

İtalya’da Covid-19 kaynaklı can kaybı ortalamasının 3,5 ay içerisinde 81’den 79’a düştüğü söylenen haberde, İtalya’nın komşusu Fransa’da 70’li yaşların üstündeki kişilerin yüzde 50’sinin en az bir doz aşı aldığı söylendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.