adplus-dvertising

İtalya, Katar’ın doğal gaz projesine ortak oldu

İtalya enerji şirketi ENI’nin, Katar merkezli petrol ve doğal gaz şirketi Qatar Energy’nin 28 milyar dolarlık, dünyanın en büyük doğal gaz sahasında imalatı genişletme projesine (North Field East) ortak olduğu açıklandı.
Takip et
İtalya, Katar’ın doğal gaz projesine ortak oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İtalya merkezli petrol ve doğal gaz şirketi ENI, Rusya’nın İtalya’ya doğal gaz gönderimini durdurmasının sonrasında Katar’ın North Field East adlı doğal gaz projesine ortak oldu. Katar merkezli petrol ve doğal gaz şirketi Qatar Energy, ENI’nin 28 milyar dolarlık North Field East projesinde yüzde 3’ten fazla hisseye sahip olacağını açıkladı.

Qatar Energy’nin CEO’su ve aynı zamanda Katar Enerji Bakanı Saad Sherida al-Kaabi, yaptığı açıklamada, “Bugün, bu eşsiz stratejik projede ENI’nin ortak olarak seçildiğini duyurmaktan mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.
Söz konusu proje sayesinde, Katar’ın sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) imalatını 2027 senesine kadar yüzde 60’tan fazla artırması bekleniyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Avrupa’nın ve Fransa’nın en büyük doğal gaz dağıtıcılarından GRTGAZ tarafından yapılan açıklamada, 15 Haziran’dan itibaren Rus enerji şirketi Gazprom’un Fransa’ya doğal gaz akışını durduğu söylenirken, İtalyan şirketi ENI ise Gazpromun gönderdiği gaz miktarını yüzde 50 düşüreceğini açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.