adplus-dvertising

İşyeri hekimlerine müjde

14 Ağustos 2022, 10:14 tarihinde eklendi
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işyeri hekimlerini yakından ilgilendiren emsal özellikte bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme; işyeri hekiminin iş sözleşmesinin; hizmetin ortak sağlık ve güvenlik biriminden hizmet alınacağı gerekçesi ile feshedilmesinin geçerli sebebe dayalı bir fesih olmadığına hükmetti.
Takip et
İşyeri hekimlerine müjde
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İşyeri hekimi olarak çalışan K.Y’nin iş sözleşmesi, ‘işyerindeki is sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin ortak sağlık ve güvenlik biriminden alınmasına karar verilmesi’ nedeniyle feshedildi. İş Mahkemesi’nin yolunu tutan Dr. Y., feshin geçersiz olduğunu iddia etti.

Mahkeme; davacı sağlık personelinin yeterliliğe sahip olmadığını gösterir özellikte kanıt sunulmadığı gerekçesiyle feshin geçersizliğine ve davacının ise iadesine karar verdi. Davalı firma, karara karşı istinaf yoluna başvurdu. Bölge Adliye Mahkemesi, davalı işverenin sağlık görevinin ortak sağlık ve güvenlik biriminden alma yönünde karar aldığı ve bu karar doğrultusunda da işinin niteliği gereği iş yerinin farklı bir bölümünde istihdamı da fiilen mümkün olmayan davacının, is akdinin geçerli sebeple feshedildiğine hükmetti. Davalı bu defa kararı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Emsal özellikte bir karara imza atan Yüksek Mahkeme; işyeri hekiminin feshini kanuna aykırı buldu. Kararda şu şekilde dendi:

“Müracaat konusu uyuşmazlıklarda, İşverence yasadaki açık düzenlemenin aksine bir karar alınması söz konusudur. İşverenin işyerinde aynı hizmeti sürdürmekte olan isçileri mevcut iken ‘ortak sağlık ve güvenlik biriminden hizmet alacağı gerekçesiyle mevcut işyeri hekimi, hemşire ve sağlık görevlilerinin is sözleşmesini feshetmesi’ yasa hükmü gereği mümkün değildir. Yasada, işverene işyerinde işyeri hekimi ile sağlık görevlileri çalışmaya devam etmek veya ortak sağlık ve güvenlik biriminden hizmet almak konusunda bir seçim hakkı tanınmamış olup, aksine, işyerinde is güvenliği uzmanı, işyeri hekimi yahut öbür sağlık personelinin bulunmaması halinde ortak sağlık ve güvenlik biriminden hizmet alınması olanağı öngörülmüştür. Böylece işverenin işletmesel karar alma serbestisi bir manada yasa ile sınırlandırılmıştır. Bu sebeple yasanın açık hükmü hilafına alınan bir karar neticesinde, ortak sağlık ve güvenlik biriminden hizmet alınacağı gerekçesi ile işyerinde çalışmakta olan işyeri hekimi, hemşire ve öbür sağlık personelinin iş sözleşmesinin feshi, geçerli sebebe dayalı bir fesih değildir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.