İsviçre’deki 2200 Yıllık Mezarın Araştırması Tamamlandı!

İsviçre’de Kelt toplumundan olduğu düşünülen bir kadın mezarı bulundu. Mezarın içerisinde döneme ait önemli keşifler yapıldı.

Zürih’te keşfedilen mezarda, ağaçtan bir tabutun içerisinde, ince bir yün elbise, bir şal ve koyun derisi cekete rastlandı. Camdan ve kehribar boncuklardan oluşan güzel bir kolye de mezarın içerisinde ortaya çıktı.


2200 yıllık cenaze incelendiğinde, kadının öldüğü zaman 40 yaşında olduğu tespit edildi. Muhtemelen yaşamı boyunca çok az fiziksel aktivitede bulunduğu düşünülen kadının, diş analizlerinde de nişasta ve şekerli yiyecekleri çok sevdiği anlaşıldı. Bir ağacın gövdesinden oyularak yapılan tabut ise dikkat çekici bulundu. Kadının kalıntıları, ilk olarak Mart 2017 tarihinde Zürih’teki bir okul inşaatında bulundu. O zamandan günümüze kadar Zürih Arkeoloji Departmanı tarafından yapılan disiplinler arası incelemeler tamamlandı ve rapor oluşturuldu.

Arkeologların en çok ilgisini çeken detaylar, kadının tokası ve kolyesi oldu. Kolyenin her iki ucunda da mavi ve sarı cam süsler bulunuyordu. Kolyenin orta bölümünde ise boncuklar ve süsler vardı. Kadında ayrıca, bronzdan yapılmış bir bileklik ve bol süslü bir kemer de bulundu.

BİR SAVAŞÇI MEZARI DA BULUNMUŞTU

Arkeologların yaptıkları açıklamalara göre kadının kalıntıları, 1903’te okulun jimnastik salonu inşa edilirken bulunan bir Kelt savaşçısının 80 metre uzağında bulundu. Savaşçının tabutundan kılıç, mızrak ve kalkan çıkarılmıştı. Araştırmaların sonucunda bu iki kişinin aynı on yıllık dilim içinde öldüğü belirlendi ve birbirlerini tanıyor olma ihtimallerini mümkün kıldı.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı