adplus-dvertising

İsviçre, Rusya için referanduma gidiyor! “Tarafsızlık bozuldu…”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile beraber İsviçre’nin tarafsızlığı statüsü de tekrar münakaşa konusu haline geldi. Rusya’ya uygulanan bazı yaptırımlara katılan İsviçre, uzun zamandır devam eden tarafsızlık geleneğini bozmuş oldu. Bu vaziyet şuanda İsviçre halkı arasında da tartışılıyor ve meselenin bir referandum gerektireceği öngörülüyor.
Takip et
İsviçre, Rusya için referanduma gidiyor! “Tarafsızlık bozuldu…”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ülkede siyasi yelpazenin her tarafından İsviçreli milletvekilleri bu konuda referandum öneriyor. Çoğu kişi ülkenin geleceğini ciddi biçimde etkileyebilecek bu şekilde hassas bir konuda halkın karar vermesinin daha doğru olacağını düşünüyor.

Milletvekili Hans-Peter Portmann, SonntagsZeitung gazetesine verdiği demeçte “tarafsızlık Anayasa’da sabitlenmiş olsa da, kanunlarda İsviçre’nin tarafsız bir ülke olarak nasıl davranması gerektiğine dair hükümler bulunmuyor” şeklinde konuştu.

Konuyla alakalı bir referandum düzenlenirse, vatandaşlar ‘tarafsız olmanın’ tam olarak ne anlama geldiği konusunda söz sahibi olabilir.

İsviçre’nin Rusya’ya yaptırım uygulama kararından bu yana, özellikle siyasi yelpazenin merkez sağı ve aşırı sağından gelen eleştiriler artmıştı.

İsviçre, Rusya için referanduma gidiyor! “Tarafsızlık bozuldu…”

(Fotoğraf: Ignazio Cassis )

Euronews Türkçe’deki habere göre sağcı İsviçre Halk Partisi’nden (SVP) milletvekili Roger Köppel, İsviçre hükümetinin bu konuda elinin kolunun bağlandığını belirterek “tarafsızlık ilkesini desteklemeye devam edecek kuvvete sahip olmadığını” savundu.

“SALDIRGANIN ELİNİ GÜÇLENDİRMEK TARAFSIZLIK DEĞİLDİR”

İsviçre Cumhurbaşkanı Ignazio Cassis ise Rusya ile alakalı adımların “benzersiz” olmasına karşın, İsviçre’nin anayasal tarafsızlık taahhüdünden vazgeçmiş olduğu manasına gelmediği ileri sürdü ve bunu “Saldırganın elini kuvvetlendirmek tarafsız kalmak değildir” argümanı ile savundu. Cassis, “Bu, İsviçre’nin tarafsızlığı açısından asla hafife almadığımız tek seferlik bir adımdır” şeklinde konuştu.

İsviçre tarihsel olarak, örneğin NATO gibi askeri organizasyonlara mesafeli durmaya devam ediyor fakat Birleşmiş Milletle gibi oylama ve alt kurumlar yoluyla siyasi ittifakların oluşturulabildiği bir organizasyona da mensup haline gelmeyi de yakın zaman önce kabul etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.