adplus-dvertising

İsveç’ten Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri gidermek için iki önemli adım

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’nin endişelerini hızla gidermek için 3 ülke yetkilileri ile temas halinde olduğunu söyleyerek, İsveç’in Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri gidermek için iki mühim adım attığını aktardı.
Takip et
İsveç’ten Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri gidermek için iki önemli adım
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ise, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu konusunda Türkiye’nin endişelerini ciddiye aldıklarını söyledi.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, İsveç’in Södermanland şehrinde bulunan Harpsund Malikanesi’nde bir araya geldi. Stoltenberg yaptığı açıklamada, İsveç’in NATO’nun komşusu ve yakın dostu olduğunu ifade ederek, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvurma konusundaki egemen kararlarını memnuniyetle karşıladığını ve bunun tarihi bir adım olduğunu aktardı. Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin transatlantik güvenliğini artıracağını ifade etti.

İsveç’ten Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri gidermek için iki önemli adım

“Türkiye, PKK ile mücadelesi de dahil olmak üzere bazı endişelerini dile getirdi”

Bütün NATO müttefiklerinin güvenlik endişelerinin de ele alınması gerektiğine dikkat çeken Stoltenberg, “Türkiye, NATO müttefikleri, AB ve öte yandan İsveç tarafından terör örgütü olarak yasaklanan bir grup olan PKK ile mücadelesi de dahil olmak üzere bazı endişelerini dile getirdi” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin dile getirdiği güvenlik endişeleri sebebiyle İsveç, Finlandiya ve Türkiye ile yakın temas halinde olduğunu aktaran Stoltenbeg, “Personelim öte yandan, Türkiye’nin kaygılarını hızla ele almak ve İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılımını ilerletmek için her üç ülkeden yetkililerle yakın diyalog içinde” şeklinde konuştu.

İsveç’ten Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri gidermek için iki önemli adım

İsveç, terörle mücadele kanunlarını değiştirmeye başladı

İsveç’in muhtemel NATO üyeliği için yükümlülüklerini üstlenmenin bir parçası olarak Türkiye’nin endişelerini gidermeye hazır olduğunu teyit ettiği için memnun olduğunu ifade eden Stoltenberg, “İsveç’in terörle mücadele kanunlarını şimdiden değiştirmeye başlamasını ve İsveç’in silah ihracatına ilişkin kanunlarını, NATO mensubu statüsünde gelecekte yeni taahhütlerle müttefiklerine yansıtacak olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Bunlar, Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri gidermek için iki mühim adım” şeklinde konuştu.

İsveç, Türkiye’nin endişelerini ciddiye alıyor

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu konusunda Türkiye’nin endişelerini ciddiye aldıklarını söyleyerek, problemi çözmek için Finlandiya ile diyalog halinde olduklarını ifade etti.

Andersson, İsveç’in terör kanunlarını değiştirdiğini ve daha da sıkılaştırma sürecinde olduğunu söyleyerek, “Temmuz ayının ilk gününden itibaren terörle mücadele konusunda daha da kuvvetli bir mevzuatımız olacak. Dolayısıyla burada İsveç’in terörün karşısında ne kadar kuvvetli durduğu ve terörle mücadeleye katkıda bulunmaya ne kadar istekli olduğu konusunda hiçbir soru işareti yok” şeklinde konuştu.

İsveç’ten Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri gidermek için iki önemli adım

Stoltenberg dün Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto ile bir araya gelmişti

Stoltenberg, dün ise Finlandiya’nın Naantali şehrinde Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile bir araya gelmiş ve Niinisto ile ortak basın toplantısı düzenlemişti. Stoltenberg, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine karşı çıkarken dile getirdiği güvenlik endişelerinin meşru olduğunu ifade etmiş, “Türkiye’nin terör örgütü PKK ile alakalı endişeleri de dahil bütün müttefiklerin güvenlik endişelerini ele almalıyız” demişti.

“Bu terörizm ve silah ihracatı ile alakalı”

Türkiye’nin güvenlik endişelerinin meşru olduğunu ifade eden Stoltenberg, “Bu terörizm ve silah ihracatı ile alakalı. Ve şunu anlamalı ve hatırlamalıyız ki, hiçbir NATO müttefiki Türkiye’den daha çok terör saldırısına uğramamıştır. Öte Yandan Türkiye, stratejik coğrafi konumu, bir Karadeniz ülkesi olması ve aynı zamanda Irak ve Suriye’ye komşu olmasıyla mühim bir müttefiktir” demişti.

Liderlerden “Turkey” yerine “Türkiye” kullanımı

Stoltenberg, Andersson ve Niinisto dün ve bugün düzenledikleri basın toplantılarında Türkiye hakkındaki ifadelerinde “Turkey” yerine “Türkiye” adını kullanması dikkat çekti. Türkiye, geçtiğimiz haftalarda Birleşmiş Milletlere (BM) başvurarak yabancı dillerdeki “Turkey” olan adını “Türkiye” olarak tescil ettirmiş, bu çerçevede de NATO’ya da bildirim yapmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.