İsveçli Gazeteci Nobel Ödülü’nü İade Edecek

İsveçli Gazeteci, Srebrenitsa Soykırımı'nı inkar eden ve protestolara rağmen Nobel Ödülü alan Peter Handke'ye tepki amacıyla ödülünü iade edecek.

Bosna Hersek’te yapılan katliamı inkar eden ve eski Sırp lider Slobodan Milosovic’e duyduğu hayranlığı her fırsatta dile getiren Avusturyalı yazar Peter Handke, tüm tepkilere rağmen dün Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı. İsveç’in başkenti Stocholm’de, durumu protesto etmek amacıyla toplanan gruba Nobel madalyası bulunan İsveçli Gazeteci Christina Doctare de katıldı.

GURURUM UTANÇ VE SUÇLULUĞA DÖNDÜ

1988 yılında BM Barış Gücü sağlık ekibinde bulunurken verdiği hizmetler nedeniyle Nobel Madalyası aldığını belirten gazeteci: “İsveç Akademisi ile gurur duyuyordum. Ancak şu an tek hissettiğim utanç ve suçluluk!” diyerek madalyasını geri vereceğini açıkladı. 27 yıl önce, Bosna Katliamı sırasında bölgede bulunduğunu ve olaylara tanık olduğunu ifade eden Doctare, açıklamasında; “Nobel Edebiyat Ödülü’nün Bosna Hersek’te yaşanan soykırımı inkar eden Peter Handke’ye verilmesinden dolayı Nobel madalyamı iade edeceğim.” ifadelerine yer verdi.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı