İsveç’li Arkeologlar “Viking Tekne Mezarı” Buldu!

İsveçli arkeologlar, İsveç’in Uppsala kenti yakınlarında Viking dönemine ait bir tekne mezar buldu.

“Tekne mezar” kavramı Viking dönemine dayanan bir kültürel gelenek. Bu geleneğe göre, üst düzey yönetici ya da büyük savaşçıların mezarları tekneden yapılıyordu. Arkeologlara göre bulunan mezardaki insan eski bir savaşçıydı. Çünkü mezarda, bir kılıç, bir balta ve bir kalkan bulundu.


Bulunan tekne mezarda savaşçının atının iskeleti ve bir köpeğin kalıntıları da ortaya çıkarıldı. Bu tarz Viking tekne mezarları, daha önce de çeşitli İskandinav ülkelerinde keşfedilmişti. Yine de bu tarz mezarlar oldukça nadir bulunuyor. Nadir bulunmasının sebebi, Vikinglerin muhtemelen sadece üst düzey insanlarını gömüyor olmalarıydı. Arkeologlar, mezar yerinde bulunan Viking adam hakkında henüz pek bir bilgi sahibi değiller. İskelet analizinin ardından adamın öldüğü yaşı, boyu ve ölüm sebebi öğrenilebilecek.

ATI VE KÖPEĞİ BERABERİNDE GÖMÜLMÜŞ

Bulunan mezarın oldukça hasar gördüğü gözlemlendi. Arkeologlar, bunun sebebinin ilerleyen yüzyıllarda mezarın üzerine yapılan orta çağ kuyusu olduğunu düşünüyorlar. Mezar, bir inşaat temeli sırasında bulundu. Mezarın bulunmasıyla birlikte kemik bilimci Ola Magnell ve arkeolog Anton Seiler göreve başladı. Kemik bilimci Ola Magnell’e göre, Viking döneminde ölen insanların mezarlarına hayvanlarının da konulması bir gelenekti. Arkeolog Anton Seiler bu geleneği, “Viking mezarlarında at ve köpek iskeletleriyle karşılaşıyoruz. O dönemin insanları, köpeklerin ve atların sahiplerine ölümden sonra da yoldaşlık edeceğine inanıyorlardı” şeklinde anlattı.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı