adplus-dvertising

İsveç ve Finlandiya, NATO’ya katılım müzakerelerini tamamladı

NATO, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya davet edilmesinin sonrasında iki ülkenin temsilcilerinin Belçika’daki NATO Karargahı’nda yetkililerle bir araya gelerek katılım müzakerelerini tamamladığını açıkladı.
Takip et
İsveç ve Finlandiya, NATO’ya katılım müzakerelerini tamamladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin İspanya’nın başkenti Madrid’de 29-30 Haziran tarihlerinde düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının sonrasında söz konusu ülkeler NATO’ya davet edilmişti. NATO tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın temsilcilerinin Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Karargahı’nda NATO yetkilileriyle bir araya geldiği ve NATO’ya katılım müzakerelerini tamamladığı ifade edildi. Açıklamada, “Her iki ülke de NATO üyeliğinin siyasi, yasal ve askeri yükümlülüklerini ve taahhütlerini yerine getirme isteğini ve yeteneğini resmen teyit etti” dendi.

Görüşmelerde Finlandiya heyetine Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve Savunma Bakanı Antti Kaikkonen’in, İsveç heyetine ise Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin başkanlık ettiği aktarılan açıklamada, NATO ve iki ülke arasındaki müzakerelere ise NATO Siyasi İşler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Bettina Cadenbach’in başkanlık ettiği ifade edildi. Müzakerelerin tamamlanmasının sonrasında yarın NATO mensubu 30 ülkenin temsilcilerinin İsveç ve Finlandiya’nın katılım protokollerini imzalayacağı aktarılan açıklamada, katılım protokollerinin daha sonra ulusal prosedürlerine göre onaylanmak üzere bütün NATO mensubu ülkelere gönderileceği söylendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.