adplus-dvertising

İsveç ve Finlandiya bugün NATO üyeliği için başvuru yapacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO üyeliklerini veto ettiği Finlandiya ve İsveç, askeri ittifaka katılmak için bugün resmi müracaat yapacak. İki ülkenin temsilcileri NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşecek. Kritik zirveden çıkacak karar merakla bekleniyor.
Takip et
İsveç ve Finlandiya bugün NATO üyeliği için başvuru yapacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası NATO üyeliği için harekete geçen Finlandiya ve İsveç, üyelik başvurusu yapmaya hazırlanıyor. Her iki ülkeden de yapılan açıklamada, resmi müracaat yapacakları söylendi. Finlandiya ve İsveç, yarın NATO üyeliği için başvuracağını açıklamasının sonrasında NATO tarafından yapılan yazılı açıklamada, Finlandiya’nın NATO Temsilcisi Klaus Korhonen ve İsveç’in NATO Temsilcisi Axel Wernhoff’un yarın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşeceği bildirildi.

İsveç ve Finlandiya bugün NATO üyeliği için başvuru yapacak!

BUGÜN RESMİ MÜRACAAT YAPACAKLAR

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, düzenledikleri basın toplantısında NATO üyeliğine dair yeni açıklamalarda bulundu. Andersson yaptığı açıklamada, Finlandiya ile beraber NATO’ya 18 Mayıs’ta (bugün) müracaat yapacaklarını dile getirdi.

ERDOĞAN’IN VETOSUNA YÖNELİK AÇIKLAMALAR

Andersson ve Niinistö, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vetosuna yönelik açıklamalarda bulundu. Türkiye ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini belirten Andersson; “NATO mensubu olarak Türkiye ile iş birliği içinde olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Terörün her türlüsüyle mücadeleyi destekliyoruz. Türkiye ile her türlü problemi görüşmeye ve çözüm aramaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö da “Türkiye, daha önce Finlandiya’nın üyeliğine karşı olumlu bir tutum sergilemişti fakat yeni tutumuna şaşırdık. Finlandiya, Türkiye ile aşağı yukarı her şeyi münakaşaya hazır. Türkiye ile daha fazla konuşmamız gerekiyor. Her ikimiz de ( İsveç Başbakanı’nı kastederek) Erdoğan’dan görüşme talep ettik” şeklinde konuştu. Bunun üstüne Andersson, “Türkiye’yi ziyaret etmeye hazırız. NATO üyeliği ülkelerimiz arasındaki ilişkileri kuvvetlendirilecektir” ifadesini kullandı.

İsveç ve Finlandiya bugün NATO üyeliği için başvuru yapacak!

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: EVET DEMEYİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile yaptığı basın toplantısında; Finlandiya ve İsveç’in NATO adımına ilişkin olarak, “Teröristleri teslim etmeyeceklerine dair mesajları var. Bu iki ülkenin NATO’ya girmelerine ‘Evet’ demeyiz” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.