adplus-dvertising

İsveç Başbakanı Andersson: ‘Türkiye ile imzaladığımız mutabakat zaptına uyacağız’

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson yaptığı açıklamada, “İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında imzalanan mutabakat zaptına sadık kalacağız” şeklinde konuştu.
Takip et
İsveç Başbakanı Andersson: ‘Türkiye ile imzaladığımız mutabakat zaptına uyacağız’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsveç’in başkenti Stockholm’da ortak basın toplantısı düzenledi.

İsveç Başbakanı Andersson konuşmasında, “İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında NATO üyelik müracaatları konusunda imzalanan mutabakat zaptına sadık kalacağız” şeklinde konuştu. Başbakan Andersson açıklamasında Türkiye’nin anlaşmada İsveç’in 73 kişiyi Türkiye’ye iade etme sözü verdiğini hatırlatarak, “İsveç’te işlenmekte olan iade davaları elbette İsveç ve uluslararası hukuka göre ele alınacak” ifadelerini kullandı.

Başbakan Andersson öte yandan açıklamasında dolandırıcılık suçundan aranan Türk vatandaşı Okan Kale’nin geçtiğimiz hafta iade edildiğini söyleyerek, kararın İsveç ve uluslararası hukuka uygun olarak alındığını ve Stockholm’ün bu yönde çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Almanya Başbakanı Scholz ise yaptığı konuşmada Finlandiya ve İsveç’i NATO’da görmeyi dört gözle beklediğini ve NATO’nun Kuzey ülkelerine ortak olarak ihtiyaç işittiğini söyleyerek, “İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile yaptığı anlaşmalar geleceğe dönük iyi bir yol gösteriyor” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haziran ayında İsveç ve Finlandiya’nın, Türkiye’nin beklediği terör şüphelilerini iade isteklerini Avrupa Suçluların İadesi Sözleşmesi’ne göre ele alacağını öngören madde sebebiyle, İsveç’in 73 kişiyi Türkiye’ye iade etme sözü verdiğini açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.