adplus-dvertising

İsveç Başbakanı Andersson: ‘PKK, bir terör örgütü olarak kabul ediliyor’

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “PKK hakkındaki görüşlerimizde çok netiz. Avrupa Birliği’nde terör örgütü olarak listeleniyor ve son senelerde İsveç tarafından da bu şekilde kabul ediliyor” ifadelerini kullanırken, Stoltenberg ise, “Hiçbir müttefikimiz, terör örgütü PKK’nın saldırıları da dahil olmak üzere Türkiye’den daha çok saldırıya uğramadı” şeklinde konuştu.
Takip et
İsveç Başbakanı Andersson: ‘PKK, bir terör örgütü olarak kabul ediliyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’de ortak basın toplantısı düzenledi. Andersson yaptığı konuşmada, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinde Türkiye’nin belirttiği endişelerle alakalı geçtiğimiz cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirterek, görüşmeyi “iyi ve yapıcı” olarak nitelendirdi. İsveç’in NATO’ya üyeliğiyle birlikte terörle mücadelede aktif bir rol üstleneceğini savunan Andersson, “Mensup olarak İsveç, Türkiye dahil bir tüm olarak NATO’nun güvenliğine katkıda bulunacaktır. İsveç, terörizmi mümkün olan en kuvvetli biçimde kınıyor. Terörizmin bütün şekillerine karşı mücadeleye net bir biçimde bağlıyız. NATO’nun terörle mücadele politikasına tamamen bağlı kalacağız ve bu çabalarda aktif rol alacağız” şeklinde konuştu.

“PKK, bir terör örgütü olarak kabul ediliyor”

İsveç’in PKK’yı bir terör örgütü olarak kabul ettiğini ifade eden Andersson, “PKK hakkındaki görüşlerimizde çok netiz. Avrupa Birliği’nde terör örgütü olarak listeleniyor ve son senelerde İsveç tarafından da bu şekilde kabul ediliyor” şeklinde konuştu.

Andersson, İsveç’in terör kanununun son 30 senenin en büyük revizyonundan geçtiğini belirterek, “Teröristlerin finansmanına karşı kanunları güçlendirdik, terör örgütlerine katılımın suç sayılmasının önünü açacak anayasa değişiklikleri de hazırlıyoruz” şeklinde konuştu.

“İsveç, teröristler için güvenli bir liman olmayacak”

İsveç’in terörle mücadelede benzer düşünceye sahip öbür ülkelerin yanında durmaya devam edeceğini söyleyen Andersson, “Türkiye’nin gündeme getirdiği konulardan biri olan suçluların iadesine ilişkin hukuk sistemimiz tarafından Avrupa sözleşmesine bağlı kalarak bu konuyu hızlı ve dikkatli bir biçimde ele alıyoruz. İsveç, teröristler için güvenli bir liman değildir ve olmayacaktır. İlgili makamlar güvenlik tehdidi olabilecek kişileri sınır dışı etmek için yoğun bir biçimde çalışmaktadır. Madrid’deki zirvede bütün müttefik liderlerle ve Türkiye Cumhurbaşkanıyla görüşmelere devam etmeyi dört gözle bekliyorum” şeklinde konuştu.

“Terörle mücadelede çabalarımızı iki katına çıkarmamız gerekiyor”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise, NATO’nun terör ile mücadelede daha çok çaba harcaması gerektiğine dikkat çekerek, “Hepimizin güvenlik kaygıları, NATO üyelik sürecinin bir parçası olarak dikkate alınmalıdır. Hiçbir müttefikimiz, terör örgütü PKK’nın saldırıları da dahil olmak üzere Türkiye’den daha çok saldırıya uğramadı. Terörle mücadelede çabalarımızı iki katına çıkarmamız gerektiği konusunda hepimiz hemfikiriz. Bu sebeple İsveç, Türkiye’nin endişelerini doğrudan ele almak için son günlerde somut adımlar attı. İsveç, kanunlarında değişiklikte bulunarak, PKK’ya karşı yeni polis soruşturmaları başlattı ve şu anda Türkiye’nin isteklerini inceliyor” ifadelerini kullandı.

İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında “silah ihracatı ve terörle mücadele” de dahil olmak üzere güvenlik endişelerini daha çok ele almak için bir anlaşma üstünde beraber çalışıldığını aktaran Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği müracaatları tarihidir. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, en büyük güvenlik kriziyle karşı karşıya olduğumuz için üyelikleri transatlantik güvenliği artıracak” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.