adplus-dvertising

İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı, ne zaman bitiyor? İşten çıkarma yasağı cezası ne kadar, kaç TL?

İşten çıkarma yasağı süresi konusunda araştırmalar devam ediyor. Nisan ayının bugün sona erecek olması ve Mayıs ayına girilecek olması nedeniyle vatandaşlar işten çıkarma yasağı süresine zaman sona erecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile Resmi Gazetede yayımlanan karara göre işten çıkarma yasağı süresi uzatıldı. 17 Mayıs'ta sona erecek olan İşten çıkarma yasağı 30 Haziran tarihine kadar uzatıldı.
Takip et
İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı, ne zaman bitiyor? İşten çıkarma yasağı cezası ne kadar, kaç TL?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs ekonomik tedbirleri kapsamında uygulamaya alınan işten çıkarma yasağına ilişkin oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Normal şartlarda 17 Mayıs’ta sona erecek olan yasakla ilgili yeni karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UZATILDI MI?

Kararla, 4857 sayılı İş Kanunu’nun, işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemeyi içeren geçici 10’uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin değiştirilmesiyle birlikte işten çıkarma yasağı da uzatılmış oldu.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMANA KADAR UZATILDI?

17 Mayıs 2021’de sona ermesi beklenen yasak yeni uzatma kararıyla birlikte 30 Haziran 2021’e kadar çekildi. Böylelikle 30 Haziran’a kadar haksız fesih yapan işveren cezai durum ile karşı karşıya kalacak.

RESMİ Gazete’de yayımlanan kararla işten çıkarma yasağı 30 Haziran 2021’e kadar uzatıldı.

Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan işten çıkarma yasağı, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’ya 30 Haziran’a kadar uzatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararda, “4857 sayılı İş Kanunu’nun, geçici 10’uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin, 17 Mayıs 2021’den itibaren 30 Haziran 2021’e kadar uzatılması, mezkur Kanunun geçici 10’uncu maddesinin 4’üncü fıkrası gereğince karar verilmiştir” denildi.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

İşveren yasağa aykırı olarak fesih yapar ise fesih tarihindeki brüt asgari ücret tutarında idari para cezası ile cezalandırılacak. Yani 2021 yılı tamamlanana kadar her bir haksız fesih için işveren 3 bin 577 lira para cezası kesilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.