adplus-dvertising

İşte koronavirüsün akciğerlerde yol açtığı hasar! İzleyin #Evdekal’ın

Uzmanlara göre yeni tip koronavirüs (Kovid-19), bulaştığı kişinin akciğerlerine büyük zarar veriyor. Durumun ciddiyeti, hazırlanan bir sanal gerçeklik videosu ile gözler önüne serildi. İşte koronavirüsün akciğerlerde yol açtığı korkunç hasar!
Takip et
İşte koronavirüsün akciğerlerde yol açtığı hasar! İzleyin #Evdekal’ın
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya yaklaşık 3,5 aydır yeni tip koronavirüs Kovid-19 ile boğuşuyor.

Tespit edilmiş 500 binden fazla vaka, 20 bini aşkın ölüm var şu ana kadar.

Peki, Kovid-19 bulaştığı bir kişinin akciğerlerine nasıl zarar veriyor? Hastalığa ilişkin merak edilen bu sorunun yanıtı George Washington Üniversite Hastanesinde, 3D sanal gerçeklik modellemesi ile büyük oranda verildi.

Üç boyutlu modelleme hastanede tedavi edilen COVID-19’lu bir hastanın akciğerleri örnek alınarak hazırlandı.

İYİLEŞEN HASTALAR BU HASARI ÖMÜR BOYU TAŞIYORLAR

Nefes darlığı, yüksek ateş şikayetleriyle hastaneye giden 50’li yaşların sonundaki bu kişi 18 Mart’ta tedavi altına alındı. Sarı renkli bölümler, koronavirüsün akciğere verdiği hasarı gösteriyor.Bilim insanlarına göre hastaların akciğerlerindeki hasar oranı arttıkça solunum cihazına olan ihtiyaç da artıyor. Asıl endişe duyulan şey ise hasta iyileşse bile akciğerlerindeki hasarın kalıcı olma ihtimali. Çünkü, bazı hastaların iyileştikten sonra akciğer kapasitelerinin yüzde 20 oranında azaldığı görüldü ve bu hasarı ömür boyu taşıyorlar.”

MÜCADELE İÇİN TOPLUM ÇABASI GEREKİYOR

“Öte yandan, George Washington Üniversite Hastanesi’nde Göğüs Cerrahisi bölümünde görev yapan Dr. Keith Mortman, teknolojinin bu noktada tıp uzmanlarına daha da yardımcı olduğunu belirterek, bu örneklemenin halk için önemli bir mesaj olduğunu söylüyor. Mortman, “Hastalığın ciddiyetinin gerçekten anlaşılmasını istiyorum. Umarım, kalabalık gruplar halinde toplanmadan önce iki kez düşünülür. Uyarılara dikkat etmeyen, hala evde kalmayan, önlem almayan, ellerini yıkamayan insanların bunu görmelerini ve zararı anlamalarını istiyorum. Mücadele için toplum çabası gerekiyor” diyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.