adplus-dvertising

İşte Bursa’nın korona bilançosu: 732 bin kişi covid oldu, 5 bin kişi hayatını kaybetti

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Bursa’da 2 senelik pandemi sürecini değerlendirdi. Bursa’da 2 senelik süreçte 732 bin kişinin kovid olduğunu, ortalama 5 bin kişinin yaşamını yitirdiğini söyleyen Doktor Yavuzyılmaz,. “4 milyon test yaptık. Testlerin 5’te biri pozitif çıktı. Günlük 4 bin 200 yatan covid-19 hastasından bugün 100’lü rakamların altına geriledik” şeklinde konuştu.
Takip et
İşte Bursa’nın korona bilançosu: 732 bin kişi covid oldu, 5 bin kişi hayatını kaybetti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Bursa’daki 2 senelik pandemi sürecini değerlendirdi. Milyonlarca korona testi, yüz binlerce pozitif vaka ve onların temaslı oldukları kişilerin sağlıklarına kavuşmaları için bütün sağlıkçıların canla başla çalıştığını ifade eden Yavuzyılmaz, “Salgın başladığından bu yana 2 senesi geçti. Ben bunun 1,5 seneden fazlasını Bursa’da yaşadım, daha önce başka bir kentte görevimiz vardı. Bugüne kadar alınan önlemler, uygulanan taktikler, aşılama süreciyle belli noktaya geldik. Umarım bundan sonra tekrar bir yükselme yaşamayız. Hemen hemen pandemi öncesi vaziyete yaklaştık diyebiliriz. Bunun birçok nedeni var insanlar bilinçlenmesi var. Alınan önlemler, yapılan koruyucu hizmetler ve bunun başında aşı geliyor. Biz Bursa’da 4 milyon doz aşı yaptık. Bu iyi bir sayı. Bursa’nın 3 milyon 100 bin kadar kayıtlı nüfusu var. Tabi bu sayıda belli bir yaş grubu da 12 yaş altında. 12 ile 18 yaş arasındaki süreçte de ailelerin tercihi ile aşı yapıyoruz. 18 yaş üzerinde kişilerin kendi tercihleri ile aşılama yapıyoruz. Bu sayıya baktığımızda Bursa’nın 4 milyon aşı demek hedef nüfusun en az 2 kez aşılanması demek oluyor. Ortalama 700-800 bin civarında 18 yaş altı nüfus vardır” şeklinde konuştu.

İşte Bursa’nın korona bilançosu: 732 bin kişi covid oldu, 5 bin kişi hayatını kaybetti

Zor günler geçirildiğini, sağlık camiasının 2 senede büyük fedakarlık gösterdiğini dile getiren Yavuzyılmaz, “Pandeminin yıkıcı etkisinden insanlarımızı uzak tutmaya çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuz kanaatindeyim. Birçok gelişmiş kabul edilen ülkelerdeki gibi hastalarımızı ‘Artık yapacak bir şey yok. Ölen ölür, kalan sahalar bizimdir’ gibi bir anlayışa hiçbir zaman terk etmedik. Huzurevlerimizde, bakım evlerinde, normal vatandaşlarımıza da aynı taktikleri uyguladık. Çocuk ve gençlere de aynı taktikleri uyguladık. Ben Bursa özelinde söylüyorum. Günlük 7 bine yakın vakamız olduğu günler oldu. Bunun ortalama yüzde 10’u yatış gerektiren hastalardı. Bu da 700 eder. Bu sayının yüzde 2’si kadarı da yoğun bakım ihtiyacı hissetti. Bu da 140 kişi eder. Hastaneler açısından kolay ve yönetilebilir sayılar değil. Biz hiçbir hastamızı Bursa’dan başka bir kente yer yokluğundan ya da ileri tedavi maksadıyla göndermedik. Gönderdiğimiz belki 50-100 hasta olmuştur, bunların da gerekçeleri ailelerin başka kentlerde yaşamasıdır. Hiçbir hastayı biz burada tedavi edemiyoruz gerekçesi ile başka kente göndermedik” diyerek konuştu.

“4 bin 200 gibi sayılardan 150’ye indik”

Bazı dönemlerde hastanelerde covid-19 nedeniyle 3 bin 500- 4 bin kişinin yattığı dönem olduğunu belirten Yavuzyılmaz, “Bunu bizim devlet hastaneleri, üniversite ve özel hastaneler olmak üzere toplam olarak söylüyorum. 700-800 hastamızın yalnızca covid nedeniyle yoğun bakımda yattığı dönemler oldu. Bunun yanında trafik kazaları, kalp krizleri, felçler, yoğun bakım ihtiyacı duyan ameliyatlar durmadı. Bunları gene devam ettirdik. Bizim yalnızca covid yüzünden 700’e yakın yoğun bakım 3 bin 500 kadar da yatan hasta yükü geldi. Yalnızca Bursa özelinde. Ama alnımızın akı ile bu süreci yürüttük. Şu an tüm hastaneler için söylüyorum. Toplam 150 kadar covid nedeni ile yatan hasta var. Bunların 50 tanesi yoğun bakımda diğerleri servisler de yatmaktadır. 3 bin 500 normal yatak, 700 yoğun bakım toplam 4 bin 200 gibi sayılardan 150’ye indik” ifadelerini kullandı.

İşte Bursa’nın korona bilançosu: 732 bin kişi covid oldu, 5 bin kişi hayatını kaybetti

“Bütün sağlık çalışanlarına şükran borçluyuz”

“Şu an bizim sağlık yükümüzde çok büyük bir hafifleme olmadı. Çünkü, bugüne kadar ertelediğimiz, pandemi gerekçesi ile acile olmayan sağlık problemlerini şuanda halletmeye çalışıyoruz. Şu an merkezde doluluklarımız çok ciddi oranda yüksek. Hiçbir yoğun bakım ya da yatış bekleyen hastamız yok” diye sözlerini sürdüren Yavuzyılmaz, “Hastaneler boşaldı diyemeyiz. Öbür nedenlerle hastanelerimize başvurular devam ediyor. Sağlık çalışanlarına, en tepeden alt kademede görev yapan arkadaşlarıma tamamına şükran borçluyum. Ciddi bir özveri ile çalıştılar. Şunu çok net gördük, hastanedeki işi bitmemişse, ‘Benim mesaim bitti’ diye nöbet yerini kimse terk etmedi. Ne zaman koşullar olgunlaştıysa, mesaisini bitirdi. Bu söylediklerimin içinde bütün hastanelerde görev yapan sağlıkçıları kapsayarak söylüyorum. Bu ekip işidir. Sizin oksijen sisteminizde bir problem, tıkanıklık varsa, teknisyen oraya müdahale edemezse isterseniz 20 hekim, 500 hemşire olsun ama teknisyen o problemi çözemiyorsa, işler aksamış demektir. Bu camianın tepeden tırnağa herkese şükran borçluyuz” dedi.

4 milyon test, 732 bin hasta

Bursa’da ortalama 4 milyon kadar test yaptıklarını bu testlerin aşağı yukarı 5’te biri pozitif çıktığını altını çizen Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, “Tabi burada mükerrer olanlar da var. Yani iyileştim mi diyerek test yaptıran da oldu. Ortalama 732 bin kişi pozitif hastamız oldu. Çeşitli dönemlerde bunlardan yüzde 10 kadarı hastanelerde yatarak tedavi gördü. 3 bin 500 kadar çıkan sayılar oldu ama ara ara dönemlerde farklılıklar oluştu” şeklinde konuştu.

1 milyon 800 bin kişiye filyasyon hizmeti

Yalnızca 730 bin hastayla değil, temaslı olduklarıyla da ilgilendiklerini söyleyen Yavuzyılmaz, “Biz yalnızca hastaları değil, onların temas oldukları kişiyi de takip ettik. Bunlar filyasyon ekipleriyle yapıldı. Ortalama 1 milyon 800 bin kişi filyasyon hizmeti verildi. Hastaların ortalama 3 katına yakın bir temaslı profilimiz vardı. Değişmekle birlikte en yoğun olduğumuz dönem 750 ekiple beraber 750 ekip diyorum burada bir sürücü 2 de sağlıkçı arkadaş bulunuyor. Bir ekip 3 kişiden oluşuyor. 2 bin 250 kişi sahada görev yaptı. Bunu sabah 8’den gece 12’ye kadar, bazı gruplar da gece 12’den sonra hazırlık aşamasını sabaha kadar sürdürdüler. Sabah gelen ekiplere gidecekleri adresleri ve donanımlarını hazırlıklarını yaptı. 24 saat aslına göre arkadaşlarımız görev yaptılar. Hastalarımızı evlerinde görüp ilaç vermemiz gerekiyorsa ilaç, test almamız gerekiyorsa testlerini aldık ve bilgilendirmeler yaptık. Aynı anda 750 ekip değil, iki vardiya oldukları için böyle süreci götürmeye çalıştık. Bunun lojistik çok önemliydi. Başta Valimiz Yakup Canbolat olmak üzere onun da katkılarıyla iş dünyasından istekler oldu. İş dünyasındaki insanlar bize araç, sürücü destekleri oldu. Bunlar yapılırken, standart işlerimizde devam etmesi gerekiyor. İçilen suyun denetimi yapılmak mecburiyetinde. Doğan çocukların aşılarını yapmak zorundasınız. Gene standart hasta olup sizden hizmet bekleyenlerininkini yapmak zorundasınız. Bu yüzden yerel yönetimlerin ciddi destekleri oldu. Herkes seferberlik duygusu içinde bu işler yürütüldü. Biz üçüncü ramazanı yaşıyoruz. Çevremizde bize yemek dağıtımından tutun başka ihtiyaçların karşılanması noktasında çok destekler gördük” diyerek konuştu.

Bursa’da toplam 4 bin 985 kişi vefat etti

Bursa’da 4 bin 985 kişinin virüsten dolayı vefat ettiğini söyleyen Yavuzyılmaz, “Türkiye ortalaması ile aşağı yukarı paralel gitti. Şu Şekilde bir farklılık var. Bu vefatların yaşla direkt ilişkisi var. 65 yaş üzeri insanların ek sorunları daha çok. Buna bağlı olarak da vefatlar arttı. Mesela benim eski görev yaptığım yer Balıkesir’de yaşlı oran yüzde 18’di. Ama Bursa’da yüzde 9. Dolayısıyla hasta olana karşı ölüm oranı o kentte daha çok görünüyor. Nüfus ve yaşlılık ile doğru orantılı bir sayıdır. Nüfus piramidini göz ardı ederek bu sayıları değerlendirmek gerekiyor. Nüfusu yaşlı olan kentlerin ölümleri biraz daha çok” şeklinde konuştu.

“Normal vatandaştan iki kat fazla sağlık personeli bu hastalığa yakalandı”

“Bizim de korona virüsten kaybettiğimiz sağlık çalışanlarımız var. Sağlık çalışanlarında 6 bin 615 covid vakası görüldü. Özel hastaneler ve üniversite dahil toplam 30 bin sağlık çalışanımız var. Bunlar içerisinde 6 bin 615’i pozitif olmuş” diyen Yavuzyılmaz, “Kamuda bizim 21 bin personelimiz var. Özeldekilerin kayıtlarını çok tutamıyoruz. Bu 6 bin 615 sayısı bizim kamudaki sayılarımızla ilgilidir. 21 bin üstünden hesaplarsak ortalama 3’te bir yapıyor. Bizim 4 bin testte oran 700 yani 5’te bir yapıyor. Sağlıkçıların korona’dan daha fazla etkilendiğini göstermek için bu sayıyı söylüyorum. Biz çünkü direkt covid’in göbeğindeyiz. Biz bu toplumda yaşıyoruz, riskimiz var ama esas risk tabiî ki de çalışma ortamımızla alakalıdır. Normal vatandaştan iki kat fazla sağlık personeli bu hastalığa yakalandı” ifadelerini kullandı.

“Covid-19’da oksijen ihtiyacı 10 katına çıktı”

Bursa Şehir Hastanesi’nin çok büyük katkısı olduğunu, çünkü bu hastanenin fiziki manada dönüşüm yapmaya, hareket alanı açısından çok müsait alternatifleri olduğunu işaret eden Yavuzyılmaz, “Bu bizim elimizi çok kuvvetlendirdi. Şehir Hastanesi ekibiyle de yoğun bakım sayılarını ciddi oranda arttırdık. Çekirge, Kestel, Gürsu ve Yüksek İhtisas’ta aynı süreçleri yaşadık. Binaları eski olan hastanelerde karşınıza farklı problemler çıkıyor. Mesela, oksijen sisteminde öyle bir yapı var ki; oksijen sistemleri boru ile döşenmiş hastanenin bir terminalinden geliyor. Oraya oksijen tankı ile oksijen depolanıyor. Oradan da özel sistemle beraber hastanenin bütün hastalarına dağıtılıyor. Covid-19’da öyle bir oksijen ihtiyacı var ki normalin 10 katı diyebiliriz. Dolayısıyla tüm yüksek atımlı oksijen yüklemesi yapılması gerekir. Siz ne kadar yoğun bakım açmaya çalışırsanız çalışın oradaki boru sistemi oksijen yükünü kaldırmıyorsa açamıyorsunuz. Girişteki basınç ile hastaya verilen basıncın aynı olması gerekir. Bu yüksek oksijen cihazını çalıştırmak için o basıncın oluşması gerekir. Eski hastanede boru sistemi o yükü kaldırması mümkün değil. Normal hasta yükünü kaldırıyor ama 10 kat ihtiyaç vaziyetinde oksijen vermek vaziyetinde kalınca bunu taşıyamıyor. Şehir Hastanesi bu noktada elimizi kuvvetlendirdi. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi birkaç alan yoğun bakıma çevrildi. İlçelerdeki hastaneler yapacaklarını yaptılar. 20 günde kamu hastanelerinde 300 ilave yoğun bakım yatağı yarattık. Toplam 1100’lere çıktı. Şu an bu yataklar aktif ve kullanılıyor. Covid için ayrılan yoğun bakımının temizliği yapıldı ve normal yoğun bakıma dönüştürüldü. Servislerde de bunu yaptık. Şehir Hastanesi’nin fizik tedavi bloğunu o dönem dönüştürdük. Fizik tedavi acil hastalarını İlker Çelikcan’da çözdük” dedi.

“Şehir Hastanesi salgında Bursa’nın amiral gemisi oldu”

Bursa Şehir Hastanesi’nin salgında Bursa’nın amiral gemisi olduğuna vurgu yapan Yavuzyılmaz, “Bizim kentimizin amiral gemisi oldu. Şehir Hastanesinin toplam yatak kapasitesi bin 350. Ama bunda çocuk yoğun bakımı, servisler, onkoloji gibi ertelenmeyecek hizmetler de var. Onları gene yürüyor. Acil ameliyatlar devam etti. Yüksek İhtisas da büyük hastanemiz. Kalp damar cerrahisi yatakları bile belli dönem zaruri olmayan ameliyatları biraz daha geciktirerek Covid’de kullandık. Çekirge hastanesi yoğun bakımlarını arttırarak merkezdeki yükü toparladı. Bunun yanında ilçedeki Gürsu, Kestel gibi hastanelerimize uygunluk vaziyetine göre hastalarımızı nakil ettik. İnegöl, Yenişehir, İznik’e nakil yaptık. Hiçbir hastayı yatak bekler vaziyette bırakmamak için Mudanya, Karacabey gibi ilçelerimize hastalar verdik. Bu dönüşümü devamlı yaptık” şeklinde konuştu.

Hastalığın 3 dönem pik yaptığını ve gelinen noktada Bursa’da günlük 4 bin 950 vakaya ulaştığını sözlerine ekleyen Yavuzyılmaz, “Ondan sonraki pikte de o kadar yükselmedi, biraz daha sakin geçti. Ama bu en son Omicron varyantı ile birlikte 7 binli rakamları aştığımız günler oldu. Şunu diyebiliriz, 7 bin vakada yatış ve yoğun bakım sayısı 4 bin 950’deki seviyeye çıkmadı. Bunun bence Omicron varyantı hafif deniliyor ama aşı ve önlemler sürece katkı sağladı. Aşıya karşın pozitif hastalar oldu ama seyri çok daha hafif geçirdiler. Aynı hastalar aşı olmasaydı yoğun bakım kullanımı olacak ve kayıplar daha fazla olacaktı. Bu anlamda aşının bize ciddi katkısı var” ifadelerini kullandı.

Günde 70 bin aşıdan 700 aşıya

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, sözlerini şu şekilde tamamladı;
“Şu an e-nabız sistemi üstünden aşı hakkı gelenlerin aşıları yapılıyor. Ama orada da ciddi düşüşler var. 70 bin aşı yaptığımız gün vardı, şu an maalesef 700 aşı yapıyoruz. Artık Turkovac da var. Bu aşıyı da yapıyoruz. Öncesinde Sinovac ya da Biontech olması fark etmez. Hatırlatma dozlarını Turkovac da olabilirler. Vatandaşımızda şu şekilde bir algı oluştu; ‘Zaten bu iş bitti’. Sürecin hekimler olarak bitmediğini görüyoruz. Nereye gideceğini de yüzde 100 öngörmemiz mümkün değil. O yüzden tedbirlik dikkatli olmakta yarar var. Peyderpey önlemler sıkıydı, şuanda gevşetiyoruz. Açık alan maske vaziyeti kaldırıldı. Şu bilinç insanlarda oluştu, kalabalık ortama girildiğinde refleks olarak maskesini takıyor. Maske yalnızca Covid’de değil, solunum yolu ile bulaşan öbür hastalıklardan da koruyuculuğunu net biçimde gördük. Bunu özellikle Dörtçelik Çocuk Hastanesinde çok net gördük. Çünkü solunum yolu ile bulaşan dönemsel çocukluk hastalıkları çok daha az karşımıza geldi.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.