İstanbul’un atık suyunda çıkan uyuşturucu, alkol, tütün oranı artışta!

İstanbul’un atık suyuna yapılan incelemede çıkan netice dehşete düşürdü. Alkol, tütün, esrar ve uyuşturucu haplar suda yüksek oranda çıktı.
Takip et
İstanbul’un atık suyunda çıkan uyuşturucu, alkol, tütün oranı artışta!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İSTANBUL’da bulunan 14 Atık Su Arıtma Tesisi üstünde 2019 senesinde uyuşturucu madde kullanımına yönelik yapılan çalışmada en çok kullanılan maddelerin alkol, tütün ve esrar olduğu tespit edildi.

İçişleri Bakanlığı öncülüğünde, 2019 senesinde İstanbul’daki atık sular üstünden uyuşturucu madde kullanımına yönelik çalışma yapıldı.

Yapılan araştırmanın analizleri, hazırlanan makale ile yayımlandı. 14 arıtma tesisinden aynı anda 4 dönem boyunca yüksek nüfusa sahip tek bir kentte atık sudaki uyuşturucuları analiz eden ilk çalışma özelliğini taşıdığı söylenen makalede, 2019 senesinde ortalama 20 milyon nüfusa sahip İstanbul’da delile dayalı tedbirlerin uygulanmasına yardımcı olmak için 3 aylık dönemler içinde geleneksel yasadışı uyuşturucular amfetamin (AMP), metamfetamin (METH), 3,4-metilendioksimetamfetamin (MDMA), esrar, kokain ve eroin, tütün ve alkol tüketimi tahmininin hedeflendiği söylendi.

14 atık su arıtma tesisi üstünde çalışıldı

İstanbul nüfusunun yüzde 90’ına hizmet eden 14 ana Atık Su Arıtma Tesisi (AAT) üstünde yapılan araştırmada toplamda 392 kompozit numune zamanla orantılı olarak toplandı.

Çalışma neticesinde, İstanbul’da metanfeatim tüketiminin en yüksek olduğu dönemlerde günlük tüketimin bin kişide 120 mg olduğu tahminine varıldı. En çok metanfetamin tüketilen bölgelerdeki arıtma tesislerinde ise oran günlük bin kişide 135,5 mg ile 666,6 mg arasında yer aldı.

Su arıtma tesisleri arasında kentin yaklaşık metilendioksimetamfetamin (MDMA) tüketim değerinin günlük bin kişide 94,8 mg olarak, en yüksek tüketim değeri ise günlük bin kişide 158,5 mg olarak tahmin edildi. Genel olarak, MDMA tüketiminin şehir genelinde aralık döneminde mühim ölçüde arttığı gözlemlendi.

Kokain için 4 örnekleme döneminde yapılan analizde, ​atık su bazlı epidemiyolojisi (WBE) tarafından tahmin edilen tüketim miktarının günlük bin kişide 61,9 mg ile 379,9 mg arasında değişirken, şehir genelinde yaklaşık kokain tüketimi günlük bin kişide 200,9 mg olduğu tespit edildi.

En yüksek tüketime sahip maddeler alkol, tütün ve esrar

Makalede, İstanbul’da 2019 senesinde 4 dönem için yapılan geçici örneklem değerlendirmelerinde en yüksek yaklaşık tüketime sahip maddeler alkol, tütün ve esrar maddeleri olarak tespit edildi. İstanbul’da en çok tüketilen yasadışı uyuşturucu madde tahmini günlük bin dozda 26.73 yaklaşık dozu ile esrar oldu. 4 dönemdeki tütün tüketimi, mühim ölçüde değişmezken, Mart ve Haziran dönemlerindeki alkol tüketim oranının, Eylül ve Aralık dönemlerinde mühim ölçüde azaldığı görüldü. Alkol tüketimindeki bu düşüşün, Haziran 2019’dan sonra alkol içeren ürünlere ‘özel tüketim vergisi’nin uygulanmasıyla açıklandı.

Kokain tüketimi 4 periyodun hepsinde sabit ve yaklaşık senelik doz tahmini günlük bin kişide 2.01 doz oldu. Amfetamin (AMP) tipi uyarıcılar için yaklaşık metilendioksimetamfetamin (MDMA) dozu ilk üç periyotta binde günlük 0.7 doz olmasına karşın, tüketilen dozun son zamanda (Aralık) iki kattan fazla arttığı fakat gözardı edilebilir olduğu değerlendirildi.

Yapılan analizlerde ortaya çıkan dönemsel farklılıkların genel nedeninin ise İstanbul’un, ülkenin iş merkezi olması ve dört mevsim turist çekme potansiyeline sahip olması olarak görüldü.

İstanbul’un atık suyunda çıkan uyuşturucu, alkol, tütün oranı artışta!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.