adplus-dvertising

İstanbul’dan Avrupa’ya kargoyla tarihi eser kaçakçılığı

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde, kargoyla ülke dışına tarihi eser göndermeye çalışan 1 şüpheli gözaltına alındı. Kargo şubesinde yapılan aramalarda bir Avrupa ülkesine gönderilmeye çalışılan bin 73 sikke ele geçirildi.
Takip et
İstanbul’dan Avrupa’ya kargoyla tarihi eser kaçakçılığı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alınan bilgiye göre, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul’da yaşayan bir kişinin kargoyla bir Avrupa ülkesine tarihi eser göndereceği bilgisi üstüne harekete geçti. Yapılan fiziki takibin sonrasında şüpheli, bir kargo şirketinin Küçükçekmece şubesine paketi teslim ettiği sırada suçüstü yakalandı. Kargo paketinde çeşitli uygarlıklardan kalma bin 73 sikke ele geçirildi. El konulan tarihi eserlerle alakalı yapılan araştırmalarda, Helenistik -Geç Roma-Erken Bizans-Osmanlı Dönemine ait geniş zaman aralıklarına sahip olabileceği tespit edildi. Geç Bizans dönemine ait sikkelerin ön ve arka yüzlerinde imparator ve portre betimlemeleri olabileceği belirlendi.

İstanbul’dan Avrupa’ya kargoyla tarihi eser kaçakçılığı

Eserlerin ön ve arka yüzünde Arapça ve Osmanlıca olarak padişah hakkında bilgi veriyor

Osmanlı İmparatorluğu dönemine de ait olan sikkelerin ön ve arka yüzlerinde ise Arapça ve Osmanlıca yazıların padişah hakkında bilgi verdiği tespit edildi. Operasyonlar neticesi ele geçirilen toplamda bin 73 tane sikke, araştırılmak üzere alakalı müze müdürlüklerine teslim edileceği söylendi.

Yakalanan şüpheli hakkında “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yayasına Muhalefet” suçundan sevk edildiği adli makamlarca adli kontrol hükümleri uygulandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.