adplus-dvertising

İstanbul’daki “falçatalı dehşet”e ilişkin dava bozma ilamının ardından yeniden görüldü

Bakırköy’de boşanma aşamasındaki eşini falçata ile yaralayan ve 11 sene 8 ay hapisle cezalandırılan Mesut Öztürkmen hakkında verilen karar İstinaf Mahkemesi tarafından bozulmuştu. Bozma sonrası görülen duruşmada, sanık tahliyesini isterken, mahkeme Hanna Butym’in yaralanmasına ilişkin rapor alınmasına hükmetti.
Takip et
İstanbul’daki “falçatalı dehşet”e ilişkin dava bozma ilamının ardından yeniden görüldü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakırköy’de bir alışveriş merkezinde boşanma aşamasındaki eşi Hanna Butym’i (29) falçata ile yaralayan sanık Mesut Öztürkmen’in (45) yargılandığı davada 21 Eylül 2021’de karar açıklanmıştı. Bakırköy 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Mesut Öztürkmen’in ‘kasten özellikli öldürmeye teşebbüs’ suçundan önce 14 sene hapis ile cezalandırılmasına karar vermişti. Cezada indirim uygulayan mahkeme, sanığın 11 sene 8 ay hapsine hükmetmişti. Kararı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Hanna Butym’in yüzünde sinir kaybı tespiti ve organlardan birinin işlevinin devamlı olarak zayıflaması ya da yitirilmesi konusunda eksik inceleme yapıldığına hükmetti. Mahkeme öte yandan sanığın atılı suçu tasarlayarak işleyip işlemediği konusunun karar kısmında münakaşasız bırakıldığını da kaydederek, kararı bozdu.

İstanbul’daki “falçatalı dehşet”e ilişkin dava bozma ilamının ardından yeniden görüldü

Bozma kararının sonrasında Bakırköy 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuklu sanık Mesut Öztürkmen ile Hanna Butym hazır bulundu. Duruşmaya taraf avukatları da katıldı. Duruşmada Hanna Butym, şikayetinin devam ettiğini ve sanığın cezalandırılmasını talep ettiğini belirtti. Sanık Öztürkmen ise mahkemeden tahliyesini talep ederek, tutuklu kaldığı için mağduriyet yaşadığını belirtti.
Ara kararını açıklayan mahkeme, Hanna Butym’in tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilerek nöroloji muayenesinin yapılmasına ve yüzünde sinir kaybı yaşanıp meydana gelmediği konusunda rapor aldırılmasına karar verdi. Mahkeme gerçekleştirilen raporların Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine hükmetti. Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
Duruşmanın bitmesinin sonrasında adliye önünde konuşan Hanna Butym’in avukatı Tuba Özel, “İlla kadınların ölmesi gerekmiyor. Başlarına bir şey gelmeden de cezaların kalıcı, etkin bir biçimde uygulanması için bütün mücadelemiz” dedi.

İstanbul’daki “falçatalı dehşet”e ilişkin dava bozma ilamının ardından yeniden görüldü
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.