İstanbul’da Yıkım Başladı

2017 yılından sonra İstanbul’da ormanlık alanlarda kaçak olarak inşa edilen yapılar, Valilik açıklamasının ardından yıkılmaya başlandı.

İstanbul Valiliği 2017 yılından sonra yapılan 315 muhtelif türde yapının yıkılacağına dair bir açıklama yaptı. Açıklamanın ardından harekete geçen 14 belediye, bu 315 muhtelif türde yapıyı tespit edip yıkım işlemlerine başladı. Gergin anların yaşandığı yıkım çalışmaları esnasında mahalle sakinleri isyan etti.

VALİLİK, 316 MUHTELİF TÜRDE YAPILANMA TESPİT ETTİ

Valiliğin yaptığı açıklama çerçevesinde 14 ilçede yıkım ekipleri harekete geçti. Mahalle sakinleriyle karşı karşıya gelen yıkım ekipleri zor anlar yaşadı. 40 yıldır buralarda yaşadıklarını iddia eden mahalle sakinleri, evleri yıkıldıktan sonra nereye gideceklerini, evlerinde hastalar ve çocuklar olduğunu söyledi.

Valilik açıklamasında şu sözlere yer verildi: “İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünce 31.12.2017 tarihinden sonra yapıldığı tespit edilen 315 kaçak yapının, 775 sayılı Gecekondu Kanunu’nun 18. Maddesi gereğince bulunduğu yer belediyesince yıkılması için 14 ilçemizin belediye başkanlığına bildirimde bulunulmuştur. Valiliğimizin koordinasyonunda; Arnavutköy, Beykoz, Çatalca, Çekmeköy, Eyüpsultan, Kağıthane, Kartal, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şile ve Ümraniye ilçelerimizdeki kaçak yapıların yıkılması amacıyla belediyelerimizce oluşturulan yıkım ekiplerine valiliğimizce görev sorumluluk alanlarına göre Jandarma ve Polis ekipleri görevlendirilerek her türlü güvenlik desteği sağlanmış ve gerekli bütün önlemler alınmıştır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı