adplus-dvertising

İstanbul’da yaşayanları zam vurdu, kırmızı et ve yağ tüketimi düştü!

İstanbul Barometresi 2022 Mart Raporu’na göre, zamların sonrasında kırmızı et, ayçiçek ve zeytinyağını alamayanlar oldu. İstanbulluların yaklaşık stres ve kaygı seviyesi ise 7,7 olarak ölçüldü.
Takip et
İstanbul’da yaşayanları zam vurdu, kırmızı et ve yağ tüketimi düştü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul Planlama Ajansı (İPA), İstanbul Barometresi 2022 Mart Raporu’nu yayımladı.

Rapora göre, İstanbulluların yüzde 45,6’sı kırmızı et, yüzde 36,5’i ayçiçek ve zeytinyağı ürünlerini artan market fiyatlarından sonra hiç alamadığını söyledi.

Katılımcılara göre İstanbul’un ilk üç probleminin yüzde 50,6 ile ‘ekonomik problemler’, yüzde 48,7 ile ‘sığınmacılar ve mülteciler’, yüzde 39,3 ile ‘ulaşım’ olduğu tespit edildi. İstanbulluların yaklaşık stres ve kaygı seviyesi ise 7,7 olarak ölçüldü.

İstanbulluların görüşleri, mart ayı raporuna şu şekilde yansıdı:

Katılımcılara, mart ayında evde en çok ne konuşulduğu soruldu. Katılımcıların yüzde 77,5’i ev içerisinde ekonomik problemlerin yüzde 5,8’i ise Ukrayna-Rusya Savaşı’nın konuşulduğunu belirtti. Bu konuları ailevi olaylar ve sağlık problemleri takip etti. Aylara göre incelendiğinde, ocak ayında ekonomik problemlerin ev içerisinde konuşulma oranı yüzde 58 iken, şubat ayında bu oran yüzde 76’ya, mart ayında ise yüzde 77,5’e yükseldi.

Mart ayında İstanbul’un gündemi ekonomik problemler ve akaryakıt zamları oldu. Katılımcıların yüzde 52,1’i ekonomik problemlerin İstanbul’un gündemi olduğunu söyledi. Ekonomik sıkıntılar içerisinde fatura zamları, gıda fiyatları ve kira ücretleri öne çıktı. Akaryakıt zamları yüzde 17,9 ile ikinci sırada gelirken, İstanbul’da görülen kar yağışı üçüncü sırayı aldı. Şubat ayında elektrik ve doğalgaz zamlarının, mart ayında akaryakıt zamlarının gündem olduğu görüldü.

İstanbul’da yaşayanları zam vurdu, kırmızı et ve yağ tüketimi düştü!

Son üç ayda Türkiye’nin gündeminde ilk sırada ürünlere gelen zamlar yer aldı. Katılımcıların yüzde 27,2’si et, yağ, şeker gibi market ürünlerine; yüzde 24,5’i elektrik, doğalgaz, su faturalarına yapılan zamların mart ayında Türkiye’nin gündemi olduğunu söyledi. Katılımcılara göre Türkiye gündeminde üçüncü sırada yüzde 18,6 ile Ukrayna-Rusya Savaşı yer aldı.

KIRMIZI ET VE YAĞ ALINAMIYOR

Katılımcıların yüzde 45,6’sı kırmızı et, yüzde 36,5’i ayçiçek ve zeytinyağı ürünlerini artan market fiyatlarından sonra hiç alamadığını ifade etti. Bu ürünleri süt ve süt ürünleriyle sebze meyve takip etti.

Mart ayında İstanbulluların yüzde 53,3’ü yakın dönemde Türkiye ekonomisinin kötüleşeceğini düşündüğünü söyledi. Ocak ayında katılımcıların yüzde 52,9’u, şubat ayında yüzde 47,9’u Türkiye’nin ekonomik vaziyetinin kötüleşeceğini belirtirken, mart ayında ekonominin daha da kötüleşeceğini düşünenlerin oranı 2022’in en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 53,3’e yükseldi. Katılımcıların yüzde 24,9’u ekonominin seyrinin değişmeyeceğini, yüzde 21,8’i ekonominin iyileşeceğini ifade etti.

Mart ayında katılımcıların; yüzde 28,1’i bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 18,4’ü geçinmekte zorlandığını, yüzde 35,4’ü kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 18,1’i ise geçinebildiğini ve kenara para da koyabildiğini söyledi. Birikim yapabildiğini söyleyen katılımcıların yüzde 43,3’ü altın, yüzde 20,9’u döviz aldığını, yüzde 17,3’ü ise kripto para aldığını söyledi. Mart ayında katılımcıların yüzde 33,5’i borç aldığını söyledi. Katılımcıların yüzde 8,2’si borç verdi. Yüzde 3,6’sı hem borç verdi hem borç aldı. Yüzde 54,7’si ise ne borç verdi ne de borç aldı. Gelir düzeyi düştükçe borç aldığını söyleyen katılımcıların oranında artış görüldü.

İSTANBUL’UN İL ÜÇ PROBLEMINDE EKONOMİ BAŞI ÇEKİYOR

Katılımcılara mart ayındaki duygu vaziyetleri soruldu ve 10 üstünden değerlendirmeleri istendi. İstanbulluların yaklaşık stres ve kaygı seviyesi 7,7 olarak ölçüldü. Geçen ayın verileriyle karşılaştırıldığında, stres seviyesinde artış görüldü. Üç aylık neticelere göre işten çıkarılma korkusu yaşayan katılımcıların kaygı ve stres puanları daha yüksekken, mutluluk ve hayat memnuniyeti puanlarının daha düşük olduğu gözlemlendi. Katılımcıların 10 üstünden değerlendirmeleri istenen hayat memnuniyeti seviyesi mart ayında 4,1 olarak tespit edilirken, mutluluk seviyesi 4,4 olarak ölçüldü. Ocak ayında İstanbulluların hayat memnuniyeti 4,5, şubat ayında ise 4,4 olarak hesaplandı.

Katılımcılara göre İstanbul’un ilk üç probleminin yüzde 50,6 ile ekonomik problemler, yüzde 48,7 ile sığınmacılar ve mülteciler, yüzde 39,3 ile ulaşım olduğu tespit edildi. Üç aylık neticelere göre farklı demografik grupların İstanbul’un problemlerine dair görüşleri incelendiğinde; gelir düzeyi arttıkça ulaşım, olası İstanbul depremi ve sığınmacılar/mülteciler problem olarak görülürken; gelir seviyesi düştükçe ekonomik problemler, konut satışı ve kiralama fiyatlarını İstanbul’un problemleri olarak değerlendiren katılımcıların oranında artış görüldü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.