İstanbul’da taksimetre kontrolünü yapan İBB 400 taksiyi bağladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Havaalanı’nda çalışan 700 takside yaptığı denetimde taksimetreleri standartlara uygun olmayan 400 taksinin çalışma iznini kaldırdı. 1 senedir şikayet üzerine şikayet gelen alakalı taksilerin, İBB’nin taksimetre yazılımı olan İ-Taksi ile entegre olmadıkları NTaksi yazılımını kullanarak yüzde 8-10 arasında daha çok ücret aldıkları iddia edildi.
Takip et
İstanbul’da taksimetre kontrolünü yapan İBB 400 taksiyi bağladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Havaalanı’nda hizmet veren taksileri kullananlar, İBB‘ye ortalama 1 senedir taksimetre ücretlerinin farklı olduğu konusunda şikayette bulunuyordu. Son olarak bir aile, İstanbul Havaalanı’ndan 2 ayrı taksiye bindi, Pendik’e gitti. Peş peşe giden 2 taksiden biri 282 lira yazarken diğeri 304 lira yazdı. Aile hemen şikayetçi oldu. Bunun üstüne İBB yetkilileri harekete geçti.

YAZILIMLA YÜZDE 8-10 ARASINDA DAHA ÇOK ÜCRET ALDILAR

Ekipler 16 Temmuz’da, İstanbul Havaalanı’nda hizmet veren 700 takside denetim yaptı. 400 taksinin NTaksi denen kendi yazılımlarını kullandıkları ve bu yazılımın İBB’nin taksimetre yazılımı olan İ-Taksi’yle entegre olmadığı tespit edildi. Hürriyet’in haberine göre NTaksi yazılımının, İBB’nin tespit ettiği taksimetre ücretiyle uyumlu olmadığı, bu yazılımla yüzde 8-10 arasında daha çok taksimetre ücreti alındığı öne sürüldü.

“BÜTÜNÜYLE DENETİM DIŞI”

İBB yetkilileri, “Havaalanı taksicileri kendi yazılımlarını geliştirmişler. Bütünüyle denetim dışı. Çalışmaları durduruldu. Ancak bayramda çalışamayıp mağdur olmamaları için geçici olarak açıldı. Pazartesi günü, İstanbul Taksiciler Odası ve Havalimanı Taksiciler Kooperatifi’yle bir araya gelinerek çözüm sağlanacak” derken, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu şu açıklamayı yaptı: “İ-taksi İBB’nin. Fakat taksiler Bi-taksi, Ntaksi gibi özel şirketlerle da çalışabiliyorlar. İBB diyor ki ‘İ-taksimi kullanacaksınız, farklı bir aplikasyon kullanılıyorsa benim sistemime entegre olacak.’ Havaalanı taksileri de Ntaksi’yi kullanmış ama İ-Taksi’yle entegre edilmemiş. NTaksi’nin taksimetresini ben de test ettim. Ancak fazla yazma yok. Bu iddialara katılmıyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.