adplus-dvertising

İstanbul’da taksilere kamera zorunluluğu geliyor!

İBB Meclisi, toplu ulaşım araçlarının denetlenmesi maksadıyla 15 Temmuz Şehitler Otogarı’na denetim merkezi kurulmasına karar verdi.
Takip et
İstanbul’da taksilere kamera zorunluluğu geliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, İstanbulluları canından bezdiren Taksi problemine çözümün yolunu i-taksi uygulamasını geliştirmekte ve denetlemekte buldu. i-taksinin yönetim yetkisi İSPARK’tan alınarak Toplu Taşıma Denetim Merkezi kuruldu. İBB Meclisi’nde gündeme gelen toplu taşıma problemiyle alakalı, 15 Temmuz Şehitler Otogarı’nda kurulan Taksi Yönetim Merkezi’nin faaliyete geçirilmesine karar verildi.

Sistem ilk olarak i-taksi zorunluluğu bulunan bütün taksilere Kamera entegre edilmesiyle başlayacak. Taksi Yönetim Merkezi’nde 24 saat çalışan operatörler taksinin iç ve dış kameralarını kontrol edecek öte yandan taksideki sistem, görüntüleri kaydedecek. Taksilerle alakalı bir şikâyet olduğunda anlık olarak kamera takibi yapılacak ya da kayıtlar incelenecek. i-taksi ile GPRS üstünden hangi taksinin nerede olduğu, hızı, boş ya da dolu olduğu gibi bilgiler de merkeze iletilecek. Kamera sistemi kısa süre içerisinde bütün toplu taşıma araçlarına konulacak ve aynı denetim sistemi onlar için de uygulanacak.

TAKSİCİ HANGİSİNİ İSTERSE

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, İBB Meclisi’nde yeni taksi yönetim uygulamalarına da izin verildiğini söyleyerek, “Bu meclis kararıyla, isteyen firma ve şirketlerin taksi yönetim uygulaması ve yönetmesine, İBB’nin taksi yönetim sistemine entegre olmaları koşuluyla izin verilmiş oldu. Yani belediyeden lisans almak şartıyla farklı firmalar, farklı uygulamaları kullanabilecek. Taksiciler de istedikleri uygulamayla çalışabilecek. İBB’nin sistemine entegre olan bütün taksiler izlenebilecek” diyerek konuştu.

İBB Meclisi’nde çevrimiçi i-taksi uygulaması vermek isteyen şirketlerin ödeyeceği lisans ücretine de zam yapıldı. İBB en az 500 araçlık organizasyonlarda kullanılmak üzere 5 senelik lisans ücretini 100 bin liradan 150 bin liraya çıkarttı.

İstanbul’da taksilere kamera zorunluluğu geliyor!

85 PERSONEL İZLEYECEK

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, yeni kurulan ve 85 denetim personelinin bulunduğu bu merkezden 15 bin taksi ile 7 bin minibüs ve taksi dolmuşu izleyeceklerini, daha sonra da bunlara öbür toplu taşıma araçlarının ekleneceğini belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.