İstanbul’da sivrisinekler için virüs uyarısı! “Çok tehlikeli”

Havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan sivri sineklerle ilgili uzmanlardan uyarı geldi. Birçok virüsü bünyesinde barındıran sivrisineklerden koronavirüs bulaşır mı? sorusu için uzmanlar açıklama yaptı.
Takip et
İstanbul’da sivrisinekler için virüs uyarısı! “Çok tehlikeli”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’da bir çok ilçede sivrisinekler gün yüzüne çıktı. Kapanma sürecinde evde olanlar sivrisinekle de mücadele ediyor.

“SİVRİSİNEKLER TOPLAMDA 50 KADAR VİRÜS BULAŞTIRABİLİR”

Sivrisineklerden bulaşan Batı Nil Virüs’ü bulaştırdığına dikkat çeken İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi

Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz uyarılarda bulundu.

“Koronavirüsün sivrisineklerinden bulaşmadığını bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur” diyen Yılmaz, “Kan emerek enfeksiyon bulaştırırlar. Ciddi enfeksiyonlar bulaştırabilir sivrisinekler. Toplamda 50 kadar virüs bulaştırabilirler. İnsanlarda ciddi enfeksiyon ve salgın yapabilecek virüsler bunlar. Daha Trakya bölgesinden 5 bin kadar sivrisinek topladık. 5 bin sivrisinekten birinde Batı Nil Ateşi bulduk” diyerek konuştu. Tehlikenin devam ettiğine işaret eden Yılmaz, “Avrupa’da 2014’ten beri ciddi enfeksiyonlar yaratıyor. Esasında ciddi bir problem. Vatandaşlar özellikle evlerinin pencerelerini sivrisineklerin geçemeyeceği tarzda yapsınlar. Sivrisinek kovucular koysunlar bulundukları yerlere. Mümkün olduğu kadar sivrisineklerin bizi ısırmasını engellememiz gerekiyor” dedi.

“DEREDEN GELİYOR, ÇOCUKLARIN HER YERİNİ YEDİLER”

Sivrisineklerin en yoğun görüldüğü yerlerden biri de Avcılar Yeşilkent Mahallesi. Mahalle sakinleri, çevredeki dereden kaynaklandığını öne sürdükleri sivrisineklerden rahatsız. Mahalle sakini bir kadın, “Kapıyı bacayı açamıyoruz. Çocukları ısırıyor, her yerleri kabarıyor çocukların. Dereden geliyor sinekler. Akşamları çok oluyor” şeklinde konuştu. Evi dere yakınında olan Dursun Koç da “Sinekler rahatsız ediyor. Sinek ilacı kullanıyoruz, tül perde takıyoruz. Şimdiden başladı. Yıl sonuna, kar yağana kadar devam ediyor. Dereden geliyor” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.