İstanbul’da seçimler tekrarlanıyor! 23 Haziran’da sandık tekrar kuruluyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan karara göre İstanbul’da seçimler tekrarlanacak. Usulsüzlük olduğunun tespit edilmesi sebebiyle seçimlerin 23 Haziran 2019 tarihinde tekrar yapılmasına karar verildi. YSK tarihinde ilk olan bu olayı bu haberimizden okuyabilirsiniz.


İstanbul’da seçimler tekrarlanıyor! 23 Haziran’da sandık tekrar kuruluyor

Yaklaşık olarak 1.5 ay önce yapılan belediye seçimlerinden sonra birçok şaibe olduğu iddia edilmişti. Birçok parti karara olağanüstü itiraz ederek 31 Mart seçimlerinin yenilenmesini istemişti. YSK bu itirazların bazılarına red cevabı vermiş ve bazı itirazları da araştırmak için bekletmeye almıştı. İstanbul ise karar için bekleyen şehirler arasında idi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçimleriyle ilgili şaibenin olduğu ve İstanbul’da yapılan seçimlerim usulüne uygun olmadığı söyleniyordu.

YSK TARİHİNDE BİR İLK DÜN YAŞANDI!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarihinde bir ilk olan İstanbul’da seçimin yenilenmesi kararına ilişkin birçok siyasi liderden açıklamalar üst üste geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçimi iptal edildi ve İstanbul’da seçimin tekrar yapılması kararına verildi. YSK masasındaki 11 kişiden 7 tanesi seçimlerin yenilenmesini isterken, 4 kişi seçimlerin yenilenmesi kararına red verdi. Çoğunluğun sağlanması ile birlikte İstanbul’da yapılan seçimlerin tekrarlanması kararı alındı.

23 HAZİRAN 2019 TARİHİNDE YAPILACAK

İstanbul’da yapılacak seçimlerin hazırlıkları ise şimdiden başladı. Sandıklarda duracak kişiler, güvenlik tedbirleri ve benzeri bütün olaylar için geri sayım başlamış oldu. YSK, seçimin yenilenmesi kararını, usulüne uygun bir seçim yapılmadığı gerekçesiyle aldığını bildirdi. 23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul’da seçimler tekrar yapılacak. Gerekli hazırlıklar başladı. Siyasi liderlerin kıyasıya savaşacağı seçim 23 Haziran’da yapılacak ve akşam saatlerinde sonuçlar belli olacak.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

23 Haziran’da en belirleyici kitle Kürt seçmen olacak

23 Haziran'da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerine dair Habertürk TV canlı yayında birçok isim bir araya geldi. En belirleyici kitlenin Kürt seçmen olduğu söylenen konuşmada, Kandil'in Ekrem İmamoğlu'na destek verildiği de açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.