adplus-dvertising

İstanbul’da Ramazan’da pidesi kaç liradan satılacak belli oldu!

Ramazan pidesi kaç lira oldu? Ramazan ayının gelmesiyle birlikte gözler mübarek ayın vazgeçilmezlerinden olan Ramazan pidesine çevrildi. İstanbul için ise pide fiyatları belli oldu. buna göre 365 gram sade pide, 4 yumurtalı 410 gram pide 5 lira olacak.
Takip et
İstanbul’da Ramazan’da pidesi kaç liradan satılacak belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’da fırıncılardan alınan bilgilere göre, un, işçilik ve enerji fiyatlarındaki artışla beraber bu sene iftar sofralarında yer alacak pide fiyatlarına yüzde 10-15 oranında bir artış söz konusu. Geçen sene kilosu 10 lira olan pidenin, illere göre farklılık göstermekle beraber bu yıl kilosunun 11-11,5 lira arasında olması bekleniyor. Böylelikle 365 gram sade pide bu yıl 4 liradan satışa sunulabilecek. Fırıncılar, 250 gramdan aşağı pide olmayacağına işaret etti.

Haber 7’nin haberine göre, Ramazan pidesinde fiyatların, kentlere göre değişiklik gösterdiğine işaret eden fırıncılar, “Pide fiyatlarının kilosu 11.5 liraya aşmayacak” açıklamasında bulundu. Ekmek işverenleri sendikasından alınan bilgilere göre, İstanbul’da esnaf tarafından satılacak 365 gram sade pide fiyatı 4 lira olarak tespit edildi. Yumurtalı, susamlı 410 gram pide de 5 liradan satılacak. Sendika yetkililerine göre, esnaf için geçerli olan söz konusu tarifeye tüccarların da uyması yönünde fikir birliğine varıldı. Bu konuda İstanbul Valiliği’nde gerçekleştirilen ve Ticaret Odası’ndan temsilcilerin de katıldığı toplantıda tüccarların da tespit edilen tarifeye uyması yönünde bir kanaat oluştu. İstanbul’da geçen sene Ramazan ayında 350 gram pide 3 lira, 400 gramı 4 liradan satılmıştı. Gene Ankara’da 275 gram pide 2,5 lira, İzmir’de 300 gramı 3 lira, Bursa’da 200 gram pide 2 liradan satışa sunulmuştu.

RAMAZAN’DA ETE ZAM YOK

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanvekili Osman Yardımcı, 2021 Ocak ayı itibariyle et ve tavuğa 3 TL fiyat artışı yapıldığını söyleyerek, Ramazan ayında vatandaşın zamsız et yiyeceğini açıkladı. Et fiyatlarındaki son vaziyeti aktaran Yardımcı, kıymanın 60 TL, kuşbaşının 65 TL, tavuğun 15 TL’den satıldığını belirtti.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanvekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, 2020 senesinde ete zam yapılmadığını hatırlatarak, 2021 senesi ocak ayı itibariyle ete ve tavuğa 3 TL zam yapıldığını anlattı. Yardımcı, 2021 senesi itibari ile kıymanın kilosunun 60 TL, kuşbaşı 65 TL, antrikot 85 TL, bonfile 100 TL, konturfile 80 TL, kuzu but 75 TL, kuzu pirzola 110 TL, kuzu kol 70 TL, tavuk 15 TL, kanat 32 TL, but baget 20 TL, but incik ve kelebeğin kilosunun 24 TL’den satıldığını açıkladı. Ramazan ayında ete zam yapılmayacağını vurgulayan Yardımcı, tavuğa da zam yapılmaması için birtakım görüşmeler yapacaklarını aktardı.

YIL BAŞINDA 3 TL’LİK ARTIŞ OLDU

Etin temel gıda maddesi olduğunu söyleyen Osman Yardımcı, birçok ürüne yüzde 100 zam yapıldığını, ete yıl başında yapılan 3 TL’lik artışın çok olmadığını vurguladı. Geçen yıl Ramazan ayında ete zam yapmadıklarını hatırlatan Yardımcı, “İnşallah bu yıl Ramazan ayında zam yapmayı düşünmüyoruz. Anormal bir artış olmadığı müddetçe bu yıl vatandaşa zam yapmadan et yedireceğiz. Kıyma geçen yıl 57 TL’ydi, bu yıl 60 TL yaptık. Geçen yıl 62 TL olan kuşbaşı bu yıl 65 TL oldu” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.