adplus-dvertising

İstanbul’da nadir yetişen Şakayık çiçeğini koparmanın cezası 110 bin TL

İstanbul Şile ilçesinde Sarıkavak Mahallesi ve çevresi, koruma altında olan ve çiçeği açtıktan 2 hafta gibi kısa bir müddet sonra kuruyan Şakayık çiçeklerine büründü. Bu sene soğuk hava koşulları sebebiyle geç açan şakayıkları koparan ya da yerinden sökene ise 110 bin TL ceza uygulanıyor.
Takip et
İstanbul’da nadir yetişen Şakayık çiçeğini koparmanın cezası 110 bin TL
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ortalama iki hafta hayat süresi olan ve halk arasında ‘ayı gülü’ adıyla anılan Şakayık çiçeği Antalya, Konya ve Muğla’da bazı yüksek kesimlerde yetişiyor. Mayıs ayının başında açan ve ortalama iki haftalık hayat süresi olan ayı gülü İstanbul’da da çok ender olarak Şile’de görülüyor.

Bölgeye yapılan doğa ziyaretleri sırasında keşfedilen çok sayıda ayı gülünün, kalker kayalıklarının yanında olduğu görüldü. Bulundukları yerlerde koruma altında olan ayı güllerini koparmanın 110 bin TL idari para cezası bulunuyor.

İstanbul’da nadir yetişen Şakayık çiçeğini koparmanın cezası 110 bin TL

“Koparmanın cezası 110 bin TL”

Şakayık çiçeğini gelecek nesillere aktarmanın gayreti içerisinde olduklarını söyleyen Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, “Şakayık çiçeği endemik bir bitki türü, ortalama 110 bin lira koparma cezası var. Bu çiçekleri korumanın ve bizden sonraki nesillere aktarılmasının gayreti içerisindeyiz. Şakayık çiçeği yavaş yavaş tomurcuklanmaya ve açmaya başladı. Bizden sonraki nesillere aktarılacak kıymetli bir çiçek çeşidi. İstanbul’da yalnızca Şile’de yetişiyor. Biz de endemik bitki türlerini koruma altına alarak, belediyecilik manasında üzerimize düşen görevleri yapmanın gayreti içerisindeyiz” diyerek konuştu.

“İstanbul’da yalnızca Şile’de yetişiyor”

Şakayık çiçeğinin İstanbul’da yalnızca Şile’de yetiştiğini ifade eden Şile Çevre Gönülleri Derneği Başkanı Nabi Evren, “5 bin 100 kilometre İstanbul coğrafyasında, yalnızca Şile’de Sarıkavak köyünde yetişiyor. Son derece güzel ve etrafı cennete çeviren bir çiçek. Bu kadar kıymetli bir çiçek olunca cezai müeyyidesi bulunuyor. Koparmanın, sökmenin, tahrip etmenin 110 bin lira cezası var. Şile Çevre Gönüllüleri olarak bu çiçeklere gözümün içi gibi bakıyoruz. Bu çiçeklerin bozulmadan çok daha uzun seneler yaşamasını istiyoruz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.