İstanbul’da müstakil kiralık evlerin fiyatlarında astronomik artış!

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle Türkiye’de vatandaşlar izole bir hayata rağbet göstermeye başladı. Bu sebeple de İstanbul’daki müstakil evlere talep arttı. Artan talep sebebiyle Adalar, Şile, Büyükçekmece, Sarıyer ve Eyüpsultan’da villa fiyatları yüzde 50’ye yakın bir artış yaşadı. Özellikle İranlıların müstakil evlere talep gösterdiğini söyleyen gayrimenkul danışmanları artışların kontrolsüz bir şekilde olduğuna dikkat çekti.
Takip et
İstanbul’da müstakil kiralık evlerin fiyatlarında astronomik artış!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Salgında yükselen müstakil ev talebi, İstanbul’da Adalar, Şile, Büyükçekmece, Sarıyer ve Eyüpsultan gibi ilçelerde villa fiyatlarını bir senede yüzde 50’ye yakın artırdı. Yabancıların alaka gösterdiği Şişli’de de fiyat artışı yüzde 30’u aştı.

5 İLÇEDE DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ

Salgında öbür insanlardan izole olma ihtiyacıyla beraber yükselen müstakil ev sahibi olma talebi İstanbul’daki bazı ilçelerde villa fiyatlarını uçurdu. Temmuz ayı itibarıyla son bir senede müstakil ev sayısının yoğun olduğu ilçelerde konut fiyatları neredeyse yüzde 50 artış gösterdi. Fiyat artışında Adalar yüzde 49’la ilk esnada gelirken, onu yüzde 46 ile Şile, yüzde 38 ile Büyükçekmece, yüzde 37 ile Sarıyer, yüzde 35 ile Eyüpsultan izledi.

KONUT FİYATLARI YÜZDE 20-25 ARTTI

Konuyla alakalı açıklama yapan gayrimenkul danışmanı son bir senede İstanbul’da konut fiyatlarının yaklaşık yüzde 20-25 arttığına dikkat çekerek, “Satılık konutların yaklaşık metrekare birim fiyatı haziran sonu itibarıyla yaklaşık 5.600 lira civarında. Fakat bu rakamlar ilçe ve mahalle bazında daha aşağıda ya da çok daha yukarıda olabiliyor. Örneğin, yabancıların yoğun alaka gösterdiği bazı mahallelerde fiyatlar yüzde 30’un üstünde arttı. Örneğin, Şişli’de yaklaşık metrekare fiyatı 6.500 lira iken Fulya’da 8.500 lira olarak karşımıza çıkıyor” şeklinde konuştu.

“FİYATLAR KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE YÜKSELİYOR”

İstanbul’da satılık konutların amortisman sürelerinin ortalama 22 sene olduğunu vurgulayandanışman, “Bu daha önce 15 sene civarındaydı. Ne yazık ki şu anda yatırım açısından çok makul değil. Bu da fiyatların ne kadar kontrolsüz yükseldiğine bir başka örnek” diyerek konuştu.

ARAPLARIN YERİNİ İRANLILAR ALDI

Son 10 senede mülk alımında öne çıkan Arapların yerini İranlıların almaya başladığını vurgulayan Turhan, şunları belirtti:

“Senenin ilk 6 ayında İstanbul’da yabancılara toplam 10.108 tane konut satışı gerçekleşti. Geçen senenin ilk 6 ayında yapılan satış adedi ise 6.902 idi. 2 senede gerçekleşen yüzde 46.4 oranındaki artışın pandeminin etkilerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Yaşamın yavaş yavaş normale dönmeye başlamasıyla ve bu rakamlara baktıkça hem yerli hem de yabancı alıcılar tarafında gayrimenkule olan talebin daha da artmasını beklemek şaşırtıcı olmaz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.