adplus-dvertising

İstanbul’da Marmara Denizi’nde ‘Pusula Deniz Anası’ tehlikesi

İklim değişikliğine bağlı Büyükçekmece kıyıları başta olmak üzere Marmara Denizi’nde görülen zehirli ‘Pusula Deniz Anası vatandaşları endişelendirdi. Deniz analarının ender olarak görüldüğünü söyleyen İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ahmet Yavuz Karaca, “Denize girmeyelim gibi bir vaziyet yok. Girerken dikkat etmeleri gerekiyor. Alerjisi olan kişilerde ise sıkıntılara sebep olabilir” şeklinde konuştu.
Takip et
İstanbul’da Marmara Denizi’nde ‘Pusula Deniz Anası’ tehlikesi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Genellikle sıcak iklimlerde görülen fakat son zamanlarda meydana gelen iklim değişikliği nedeniyle Marmara Denizi’nde de görülmeye başlayan zehirli ‘Pusula Deniz Anası’na (Chrysaora hysoscella, -latince isimi-) vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Büyükçekmece kıyılarında görülmeye başlanan zehirli olarak tabir edilen deniz Pusula deniz anası alerjisi olan kişilerde sıkıntılara neden olabiliyor. Kırmızı ve kahverengi tonlarında uzundokunaçları olan deniz anasıyla temas halinde ise tatlı su yerine, amonyak, sirke ve tuzlu su ile bölgeye ilk müdahale yaptıktan sonra en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmek gerekiyor.

İstanbul’da Marmara Denizi’nde ‘Pusula Deniz Anası’ tehlikesi

“Deride lezyonlara sebep oluyor. Alerjisi olan kişilerde ise sıkıntılara sebep olabilir”

Konuyla alakalı açıklama yapan İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ahmet Yavuz Karaca, toplumu denizden uzaklaştıracak bir hadisenin olmadığını söyleyerek, “ Pusula Deniz anası kahverengi kırmızı tonlarında bir deniz anası türü. Uzun yolları mevcut, bu kollarını kendisini savunmak ve avladığı balıkları paralize etmek için bulunan salgıları var. Bu salgıya temas ettiğimizde içerisinde kapsüller patlamak suretiyle deride lezyonlara sebep oluyor. Alerjisi olan kişilerde ise sıkıntılara sebep olabilir” şeklinde konuştu.

İstanbul’da Marmara Denizi’nde ‘Pusula Deniz Anası’ tehlikesi

İstanbul’da Marmara Denizi’nde ‘Pusula Deniz Anası’ tehlikesi

“Denize girmeyelim gibi bir vaziyet yok”

Karaca, Pusula Deniz Anası’nın iklim değişikliği nedeniyle Marmara Denizi’nde de görülmeye başlandığını kaydederek, “Denizin ısınmasından sonra görülmeye başlanan bir canlı türü. Normalde yok Marmara Denizi’nde en son 2008 senesinde görülmüştü. Geçtiğimiz günlerde Büyükçekmece’de birkaç bölgede olduğu rapor edildi. Vatandaşların şuna dikkat etmesi gerekiyor. Denize girdiklerinde bu renkte bir deniz analarından uzak durmaları gerek. Dokunmamaları gerek. Dokundularsa eğer tatlı suya sürmemeleri gerek. Tatlı suyla temas ederse daha fazla alerjiye sebep olabilirler. En yakın sağlık kuruluşuna gidecekler. Denize girmeyelim gibi bir vaziyet yok. Çok ender görülen bir vaziyet. Girerken dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.