İstanbul’da maaşlarını alamayan Hava Yolu şirketi çalışanları eylem yaptı!

İstanbul’da faaliyet gösteren bir havayolu şirketi çalışanları, ortalama 20 aydır maaş alamadıklarını ileri sürerek eylem yaptı. Eylemin sonrasında firma sahibi ile görüşen çalışanlar, bir aylık mühlet verdi. Eyleme katılan bir kabin görevlisi, “5.5 senedir çalışıyorum ve 19 aydır maaş alamadım, maaşı alamazsak bile bir açıklamayı hak ediyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
İstanbul’da maaşlarını alamayan Hava Yolu şirketi çalışanları eylem yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’da faaliyet gösteren bir havayolu firmasının pilot, hostes ve teknik ekiplerinden oluşan ortalama 100 çalışan paralarını alamadıkları için eylem yaptı. Toplanan çalışanlar Atatürk Havaalanı’ndaki firmanın önüne kadar yürüyüş yaptı. Daha sonra çalışanlardan bir heyet firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Cankurt Bagana ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede çalışanlardan 15 gün yahut 1 aylık mühlet istendiği ve şirketin satılması halinde çalışanların maaş ve kıdem tazminatının ödeneceği söylendi.

Şirketin bahçesinde toplanan 100 çalışan ıslık çalarak firmayı protesto etti. İstanbul’a gelemeyen şirketin öbür çalışanları ise Antalya’da bir araya gelerek destek verdi.

“20 AYDAN BERİ BİZİMLE İRTİBATA GEÇİLMEDİ”

Eyleme katılan Yardımcı Pilot Nurettin Taçan, “Firmalarımızın 20 aydan beri hiçbir biçimde bizimle irtibata geçmemiş olması, 20 aydan beri tek bir satır açıklama yapmaması ve tek bir kuruş ödememesi, kısa çalışma ödeneğinin bitmesine karşın hiçbir ödeneği vermemesi, bizi bu bilinmezlik bu vaziyete getirmiştir. Yetkililerle çok görüşmeye çalıştık, çok telefonla ulaşmaya çalıştık. Ancak aldığımız yanıt firmanın bugün yahut yarın satıldığı, satılacağı, paranın yatırılacağı ve geleceği defalarca belirtilen ve sözünün etkisi olmayan cümlelerdir” diyerek konuştu.

“19 AYDIR MAĞDUR EDİLİYORUZ”

Söylenecek sözlere inancının kalmadığını belirten Kabin görevlisi Tuğçe, “Biz ortalama 19 aydır mağdur ediliyoruz. 2020’nin başında biraz da pandemiyi bahane edip, bizim maaşlarımızı iki ay eksik yatırdılar. Sonra kısa çalışma ödeneği aldık. Kısa çalışma ödeneği bittiği zaman ise bize bir mesaj geldi. Kısa çalışma ödeneği gibi bir maaş alacaksınız diyerek. Ancak kısa çalışma ödeneğinden üç ay geçmesine karşın maaş yatmadı, olumlu ya da olumsuz bir geri bildirim olmadı. Firmanın satılma muhabbeti bu 15’inci falan, inancımız da kalmadı. 5.5 senedir çalışıyorum ve 19 aydır maaş alamadım, maaşı alamazsak bile bir açıklamayı hak ediyoruz” dedi.

“ALACAKLARIMIZIN ÜZERINE YATILDI”

Daha sonra konuşan ve pandemi öncesi haklarını istediklerini anlatan Hayrettin Adal, “30 yıldır airlans sisteminde çalışıyorum, bugüne kadar çalışanların nafakasına göz diken hiçbir müessese hiçbir teşkilat ayakta kalmamıştır. Pandemi ülkemizde ilan edilmeden önce bizler dünyanın her yerinde operasyon yapıyorduk. Pandemi ilan edilmeden önce alacaklarımız var. Bunun üzerine yatıldı. Bunun tarifi yok. Terin hakkı kurumadan emeğin hakkı, verilmesi gerekir. Pandemi öncesi haklarımızı istiyoruz” diyerek anlattı.

ALACAKLAR SATIŞA BAĞLI

Şirketin yönetim kurulu başkanı ile yapılan görüşmenin sonrasında gazetecilere konuşan pilot Selhan Gürler, “Satışla alakalı yol kat edildiğini, bu satışın gerçekleşmesi halinde bizim alacaklarımızın ki, ön koşul olarak bunun da ileri sürüldüğünü bahsetti. Personel maaşları ve artı kıdem tazminatları ödenmek kaydıyla, birinci madde olarak bunu söylüyorum şeklinde konuştu. Satışın gerçekleşmesiyle birlikte bu hakkınızı alacaksınız şeklinde konuştu. Kendisinin mali olarak sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ve dolayısıyla maddi konuların bu satışa bağlı olduğunu belirtti. Kendisi bizden 15 gün ila maksimum 1 ay bir müddet rica ettiler” şeklinde konuştu.
Yapılan açıklamanın sonrasında toplanan kalabalık sessiz bir biçimde dağıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.