adplus-dvertising

İstanbul’da KPSS heyecanı

31 Temmuz 2022, 11:39 tarihinde eklendi
ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) genel kabiliyet-genel kültür oturumu saat 10.15’te başladı.
Takip et
İstanbul’da KPSS heyecanı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı’nın ilk oturumu için adaylar, sabah saatlerinden itibaren okul önlerine geldi. Sınava girmeden önce notlarını gözden geçiren adaylar, aileleriyle vedalaşarak okullara girdi. Saat 10.15’te başlayan sınav için saat 10.00’dan itibaren okulların kapısı kapandı. Adayların heyecanlarına ortak olan aileleri, dua ederek okul kapısında bekledi.
ÖSYM tarafından 81 ilde ve KKTC’nin başkenti Lefkoşa dahil 104 sınav merkezinde gerçekleştirilen kabiliyet-genel kültür oturumunda adaylara 120 soru yöneltilerek, 130 dakika süre verildi. Eğitim bilimleri oturumu ise 14.45’te başlayacak. 14.30’dan itibaren adaylar okullara alınmayacak. Bu oturumda ise adaylara 80 soru yöneltilerek ve 100 dakika süre verilecek.

Öte yandan KPSS lisans alan bilgisi ilk oturumu 6 Ağustos’ta 10.15’te, alan bilgisi ikinci oturumu aynı gün saat 14.45’te, alan bilgisi üçüncü oturumu ise 7 Ağustos saat 10.15’te düzenlenecek. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 14 Ağustos’ta saat 10.15’te, ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Alanı Sınavı ise 14.45’te yapılacak. Sınav neticeleri 2 Eylül’de açıklanacak.

“Akşama kadar ders çalışıyordum”

İstanbul Üniversitesinde KPSS’ye giren Ali Torgut, “Beden eğitimi okudum. Tüm sınava girenlere başarılar diliyorum. Beden eğitimi seçtim. Bu bölümü severek geldim. Bugün zorlu bir sınava gireceğiz. Sabah erkenden uyanıp akşama kadar ders çalışıyordum. Zor bir sınav, çok yoğun çalıştık” şeklinde konuştu.

“Öğretmen olmak istiyorum”

Sınava son 10 gün çalıştığını ifade eden Esma Karaköse, “10 gün ama yoğun çalıştım. Elimde birikimim vardı. Ben öğretmen olmak istiyorum. Öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum. Arap dili ve edebiyatı mezunuyum” şeklinde konuştu.

“Kendimi denemek için giriyorum”

Çok fazla heyecan işitmediğini dile getiren Mine Çankaya, “Kendimi denemek için giriyorum. Özel sektörde çalışıyorum. Sınava girecek adaylara başarılar diliyorum. Umarım hak edenler hak ettikleri yere gelirler. Ben çalışmadım. O yüzden fazla heyecan yok. Kardeşim girecek. Umarım, onun için hakkında hayırlısı olur” diyerek konuştu.

“Kazanacağını düşünüyorum”

Sınava girecek kuzeni için dua okuyan 9 yaşındaki Elif Ece Ertem, “Mutluyum. İnşallah kazanır. O çok çalıştı, çabaladı. Kazanacağını düşünüyorum. Çok stres yapıyor. Esasında teyzemin kızı giriyor. Benim kuzenim oluyor. Çok güzel olacağını düşünüyorum. Kur’an okuyorum” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.