İstanbul’da kiralık ev bulmak zorlaştı!

Emlak ofisleri son aylarda kimi ilçelerde kiralık ev talebine cevap vermekte zorlanıyor. “Konut sektörü ciddi bir darboğazda” diyen sektör temsilcileri, “Kiralık ev piyasada oldukça az. En büyük problem da İstanbul’da. Ev arayanlar emlak ofislerine adlarını yazdırıp sıraya giriyor. Kiralar bir yıl öncesine göre çok daha yüksek” ifadelerini kullanıyor.
Takip et
İstanbul’da kiralık ev bulmak zorlaştı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Başta İstanbul olmak üzere 3 büyük ilde merkezi lokasyonlarda kiralık ev bulmak zorlaştı. Piyasada kiralık ev az olunca vatandaşlar emlak ofislerine adlarını yazdırıp sıraya girmeye başladı.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre “Konut sektörü ciddi bir darboğazda” diyen EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı “Talep hızı düştü ama arz daha da çok düştü. Arz talebi dengelemediğinden fiyatlar çok arttı. Konut kredi faizleri yüksek, konut sektöründe yeterli stok kalmadı, alım ve satım çok yavaşladı. Özellikle yatırım için konut alımı neredeyse durdu. İstanbul’da kiralık ev yok denecek kadar azaldı” dedi.

“TANIDIK YOKSA ÇOK ZOR”

Kiralık arayanların emlak ofislerine adlarını yazdırıp sıraya girdiklerini söyleyen Yazıcı, “Kiralık ev çıkınca önce kim aranıyorsa ve evi önce kim görüyorsa evi tutuyor. Tanıdık yoksa kiralama şansınız gittikçe azalıyor. Mal sahipleri artık daha da seçici, maalesef kiralar bir yıl öncesine göre daha da yüksek, depozitolar bile yükseldi. Kiralık arayışına çıkılan bir ev makul fiyatlıysa hızla kiraya veriliyor. Kısa zamanda konut imalatı yapılmazsa barınma artık daha da lüks hale gelecek. Kiralık problemini çözmek için sektör temsilcileri bir ortak akıl arayışında bulunmalı” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK PROBLEM İSTANBUL’DA

Emlak danışmanlık şirketi Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, 170 emlak ofisleri olduğunu, 3 büyük ildeki ofislerin yarısında kiralık ev arayanların sıraya girdiğini dile getirdi. İstanbul, İzmir ve Ankara pazarında arz problemi meydana geldiğini söyleyen Taş, “En fazla problem meydana gelen il olan İstanbul’da, Kadıköy, Maslak-Levent hattı, Bahçeşehir, Başakşehir, Beykoz, Çekmeköy gibi birçok ilçede sıra var. Kartal-Maltepe, Beylikdüzü- Esenyurt hattında arz fazla, kiralık ev bulma problemi yok. Talebin yüksek olduğu yerde dördüncü, beşinci müşteriyi sıraya yazıyoruz. Kirası 12 bin lira olan ev için bile esnada bekleyen var” şeklinde konuştu.

YÜZDE 50 AZALDI

İstanbul’da kiralık ev bulmak zorlaştı!

Taş, kiralık ev arzının azalma sebebini ise şu şekilde açıkladı: “Yeni bir eve geçen vatandaş eski evini kiraya verirdi. Ya da yatırım için ev alınır ve kiracı yerleştirilirdi. Şuanda her ikisinde de problem var. Piyasada işlemler ağırlıklı 2. elde dönüyor. Yeni konutta arz sınırlı, olanda da fiyatlar yüksek. Vatandaş fiyatlar pik yaptı diyerek düşünüyor ve yatırımdan uzak duruyor. Amortisman sürelerinin uzaması da konutu yatırım olmaktan uzaklaştırıyor. Öte yandan yeni bir ev almak isteyen kişi de sıfır konut bulmakta zorlanıyor. Bütün bu sebeplerle kiralık arzında yarı yarıya daralma oldu.”

KİRALAR CEP YAKIYOR

Artan talep beraber kira fiyatları da yükseldi. Sahibinden.com ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Incelemeler Merkezi (BETAM) işbirliğinde hazırlanan rapora göre Türkiye genelinde yaklaşık kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki senelik artış oranı mayıs ayında yüzde 23.3 olurken, yaklaşık kiralık konut ilan metrekare fiyatı 18.4 TL’ye yükseldi. Senelik kira artış oranı İstanbul’da yüzde 35.7, Ankara’da yüzde 20.3 ve İzmir’de yüzde 21.8 oldu. Gökhan Taş’a göre ise artışlar daha da fazla. Gerçekleşen kiralama işlemleri üstünden raporlama yaptıklarını söyleyen Taş, “Bizim portföyümüze bakarsak haziran itibarıyla son bir senede İstanbul’da kiralar yüzde 57, İzmir’de yüzde 64, Ankara’da yüzde 51 arttı” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.