İstanbul’da Kasım’da Fiyatı En Çok Artan Ürün Domates Oldu

İTO, Kasım ayında İstanbul’da fiyatı en fazla artan ürünün domates olduğunu açıkladı. Fiyatı en fazla düşen ürün ise pırasa oldu.

İTO verilerine göre, geçen ay İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ürün yüzde 16,07 ile domates oldu.

EN FAZLA DOMATESİN FİYATI ARTTI

İstanbul Ticaret Odası’nca (İTO) bu senenin kasım ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan harcama kaleminin yüzde 16,07 ile domates olduğu bildirildi.

İTO tarafından, Kasım 2019 döneminde İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan harcama kalemleri açıklandı. Buna göre, İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer verilen 242 ürünün 114’nün perakende fiyatı artarken, 44 ürünün fiyatı düştü, 84 ürünün fiyatı ise değişmedi.

DOMATESİN FİYATI YÜZDE 16 ARTTI

Kasımda gıda harcamaları, yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer verilen domates, yüzde 16,07 ile fiyatı en çok artan ürün oldu.

Fiyatında artış meydana gelen öbür ürünler; yüzde 15,62 ile taze fasulye, yüzde 11,14 ev eşyası harcamaları grubundan elektrik süpürgesi, yüzde 9,79 ile gıda harcamalarından yaş üzüm, yüzde 9,34 ile ev eşyası harcamaları grubundan temizleme tozu ve yüzde 8,98 ile giyim harcamaları çocuk giyim grubundan çocuk ceketi oldu.

PIRASA FİYATI EN FAZLA AZALAN ÜRÜN OLDU

Kasımda fiyatı en fazla azalan ürün, yüzde 20,82 gerilemeyle yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer verilen pırasa oldu.

Fiyatında azalış görülen öbür ürünler ise yüzde 19,10 ile ıspanak, yüzde 15,41 ile muz, yüzde 13 ile lahana, yüzde 10,62 ile havuç ve yüzde 9,92 ile patlıcan olarak gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı