İstanbul’da kadın itfaiyeciler göreve başlıyor!

İstanbul İtfaiyesi, 36 kadını kadrosuna dahil etti. Önümüzdeki hafta göreve başlaması planlanan kadın itfaiyeciler, son hazırlıklarını gerçekleştirdikleri tatbikatla tamamladı. 5 ay boyunca eğitim alan kadın itfaiyeciler, ‘atak konteyneri’ isimi verilen konteynerde de alevleri kontrol altına alarak söndürmeyi başardı.
Takip et
İstanbul’da kadın itfaiyeciler göreve başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul itfaiyesinin ilk kadın erleri ortalama 5 aylık eğitimlerini tamamladı. 36 kadın, 13 Eylül’de yapılacak törenle görev yerlerine dağılacak. Alevlerle savaşmaya hazırlanan kadınlar son hazırlıklarını tatbikatla yaptı. Kadın alev savaşçıları, Resneli İtfaiye Eğitim Alanı’nda yanan aracı başarı ile kısa zamanda söndürdü. Kadınlar, ‘atak konteyneri’ isimi verilen konteynerde de alevlere müdahale etti.

“TÜRK KADINININ ARTIK İTFAİYEDE DE VAR OLDUĞUNU KANITLAYACAĞIZ”

İBB İtfaiye Eğitim Merkezi (İBİTEM) Müdür Yardımcısı Hakan Karabulut, “Kadın itfaiyeci olarak 50 kişilik kontenjan açtık. Fakat alım parkurları neticesinde 36 kişi itfaiye erliği için hak kazandı. Geri kalanlar öbür alımlarda olacak. İtfaiyeye her yıl kadın personel almayı planlıyoruz. Şu anda 36 kadın itfaiyecimiz var. Bu ilk olduğu için kadın personellerimizi İstanbul İtfaiyesi’nin müdahale kısmında görevlendireceğiz. Daha önceden alım oldu ancak bu arkadaşlarımız sahada çalışmadılar. Şu anda ilk defa yaptığımız için istasyonlarımızı da buna göre düzenliyoruz. Kadın erkek ayrımı asla söz konusu değil. Tamamı aynı eğitimi aldı. Aldıkları eğitimi sahada gösterebilmeleri için geriye yalnızca cesaretleri kalıyor. Personel sayısını artıracağız. Türk kadınının artık itfaiyede de var olduğunu kanıtlayacağız. Dünya genelinde yarışmalar oluyor. Güreşçi, halterci kadınlarımız var. Neden itfaiyeci kadınlarımız olmasın. Her zaman yanımızda olan kadınlarımız itfaiyede de yanımızda canla başla bu yarışın içerisinde olacaklar” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da kadın itfaiyeciler göreve başlıyor!İnsanları kurtarma isteğinin erkeklere özel olduğunu düşünmediği için itfaiye eri olmaya karar verdiğini söyleyen Duygu Özdemir, “Biz kadınlarda da insanları ve bütün canlıları kurtarma isteği var. Bu yüzden bu mesleği seçtim. Biraz zorlu bir süreç ama üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Fiziksel olarak çok zorlanıyoruz. Fakat öğretmenlerimiz bu konuda çok yardımcı oluyor. Kolay değil. 600-700 derecelik sıcaklıklar görüyoruz. Ama üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bir insanın yaşamını kurtarmak zordur ama bir insanın yaşamını kendi yaşamınız tehlikedeyken kurtarmak daha zordur. Bu yüzden çok kutsal bir meslek olarak gördüm. Çok saygı işittim. Zorlanıyoruz ama seve seve yapıyorum bu mesleği. Zorluklarla karşılaşmaya her zaman hazırız. Biz bu mesleği tehlikeye düşen her canlının yardımına koşmak için yapıyoruz” diyerek konuştu.İstanbul’da kadın itfaiyeciler göreve başlıyor!Nurdan Nalçakar ise, “Bu konteynerde gerçek bir yangında yanmamış gazların yanması neticesi oluşabilecek alevlerin tehlikesini görüyoruz. Yangını nasıl söndürebileceğimizi öğreniyoruz. Konteynerde soğutarak ilerleme tekniğini kullanıyoruz. ‘Lansı’ nasıl kullanmamız gerektiğini, sıkış taktiklerini, yangının merkezini bulmayı öğreniyoruz. Bu biçimde yangını tamamen söndürmüş oluyoruz” dedi.

“HER ZORLUĞUN ÜSTESİNDEN GELEBİLMEK BİZİM İŞİMİZ”

İstanbul’da kadın itfaiyeciler göreve başlıyor!Fazilet Nur Karabaş da, “İtfaiyeci olmak isteme sebebim, Türk kadınlarının her alanda olduğu gibi bu meslek içerisinde de bulunmasına katkıda bulunmaktı. Ben de bunların temsilcilerinden olmak istedim. Müdahale eğitimlerinde zorlandığımız anlar oldu. Yangına müdahaleyi önceden görme olanağı bulduğumuz, yerlerde süründüğümüz, hortumları taşımak mecburiyetinde kaldığımız eğitimlerimiz zordu. Ama her zorluğun üstesinden gelebilmek bizim işimiz. Bu mesleği yapabileceğime inanıyorum. Bir başkasının yaşamını kurtaramamak beni çok korkutur çünkü yaşayacağım vicdan azabı beni çok düşündürür” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.