adplus-dvertising

İstanbul’da kaçak göçmen operasyonu !

Başakşehir yakınlarındaki Avrupa Otoyolu Edirne yönünde, polis ekiplerinin şüphelenerek durdurduğu bir minibüsten 10’u çocuk 28 kaçak göçmen çıktı. Olayla alakalı 2 kişi gözaltına alındı.
Takip et
İstanbul’da kaçak göçmen operasyonu !
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Edinilen bilgilere göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekiplerince, göçmen kaçakçılığının engellenmesine yönelik Başakşehir Avrupa Otoyolu‘nda bir dizi denetim yapıldı. Düzenlenen denetim sırasında, Edirne istikametinde seyir halinde olan camları siyah filme kaplanmış bir minibüs, ekiplerin şüphesi üstüne durduruldu.

İstanbul’da kaçak göçmen operasyonu !

Kaçak göçmen taşıyan minibüse el konuldu

Polis ekiplerinin durdurduğu minibüste Türkiye’ye yasa dışı yollarla girdiği tespit edilen 10’u çocuk, 18’i yetişkin Afganistan uyruklu toplam 28 düzensiz göçmen çıktı. Operasyon çerçevesinde minibüse el konulurken, araçta sınır duvarlarını aşmakta kullanılan merdiven, 26 uyku tulumu, 2 bin 555 lira para ve cep telefonları ele geçirildi. Ekipler tarafından yakalanan göçmenler, İstanbul Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele Şube Müdürlüğüne getirilirken, araçta bulunan şoför ve gözcü olduğu değerlendirilen 1 kişi gözaltına alındı.

Araçlara istifleme usulü bindirilmişler

Güvenlik kuvvetlerince yapılan incelemelerde, düzensiz göçmenlerin, sevk edilecekleri sınır illerine götürülmeden önce şok evlerinde insani olmayan sağlıksız şartlarda tutuldukları, sınır illerine sevk edildikleri araçlarda taşıma kapasitesinin üstünde üst üste istifleme usulü bindirildikleri belirlendi. Öte Yandan yakalanan düzensiz göçmenlerin kendi ülkelerinde tanıştıkları aracılar üstünden Türkiye’deki organizatörler ile iletişime geçtikleri ve Avrupa ülkelerine ulaşmak için bin ile 5 bin dolar arasında para ödedikleri öğrenildi

İstanbul’da kaçak göçmen operasyonu !

Gözaltına alınan şoför ve gözcülük yapan 2 zanlıya 72 bin 72’şer lira idari para cezası kesildi. Öte Yandan bu iki kişi hakkında “Göçmen Kaçakçılığı” suçundan adli işlem başlatılırken, şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin sonrasında adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Öbür taraftan yakalanan 28 göçmenin ise emniyetteki işlemlerinin sonrasında İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğüne götürüleceği aktarıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.