İstanbul’da Ispanak Zehirlenmesi Alarmı!

İstanbul’da ıspanak zehirlenmesi şikayetiyle hastanelere giden vatandaşların sayısı giderek artıyor. Peki, ıspanak zehirlenmesi nedir?

İstanbul’da ıspanak sebebiyle zehirlenme yaşayan vatandaşların sayısı giderek artıyor. İlk olarak Esenyurt taraflarında ortaya çıkmaya başlayan ıspanak zehirlenmesi şikayeti, hızla tüm İstanbul’a yayıldı. İstanbul’un çok sayıda ilçesinde ıspanak zehirlenmesi vakaları artış gösteriyor.

Öncelikle Esenyurt’ta beliren ıspanak zehirlenmesi, kısa sürede İstanbul’un birçok bölgesine yayıldı. Tespit edilen zehirlenme vakalarınnın sayısı giderek artıyor. İl Sağlık Müdürlüğü zehirlenen vatandaşların sayısının 44’e yükseldiğini duyurmuştu.

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören Ahmet Gül’ün oğlu Sami Gül, iş yerinde çalışanlara verilen ıspanağı yiyen 8 kişinin zehirlendiğini söyleyerek, “Çok net bilgi sahibi olmamakla birlikte, 3-4 saat önceydi. Telefon alıyoruz kardeşimden, babam ve diğer kardeşim, 4 kardeşiz biz zaten. Zehirlendiklerini, hastaneye geldiklerini söylediler. Ispanak yemişler diye biliyoruz. Ispanağın yanında bir sebze yada ot varmış. Adını da tam telaffuz edemiyorum. Marketten alışveriş yapıyorlar. Ispanak alıyorlar. Getiriyorlar, bir kaç saat sonra pişiriyorlar. 8 kişi yiyorlar. Çapa’da da var şu anda. Sarıgazi diye duydum. Birkaç hastanede var. Ama ilk gittikleri yer Haseki Hastanesi. Oradan farklı hastanelere göndermişler. İşyerinden 8 kişi, ıspanak zehirlenmesi yaşıyor. Buradakiler, birisi babam birisi kardeşim. Biraz önce kardeşimle konuştum. Normal değil ama normale doğru gidiyor. Babamın durumu ciddi zannediyorum. Çünkü kırmızı bölge dedikleri bir yer var. Yoğun bakım herhalde dereceleri var. Şu an müşahede altında kendinde değil” diye konuştu.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ISPANAK ZEHİRLENMESİ HAKKINDA AÇIKLAMA

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, ıspanak zehirlenmesi vakalarıyla ilgili açıklama yaptı. İşte o açıklama: “Medyada yer alan “İstanbul’da Yemek Yiyen Çok Sayıda Kişi Zehirlendi” başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. 01-03 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul geneli sağlık tesislerimize gıda zehirlenmesi (ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler) sebebiyle 44 vatandaşımız hastanelere başvurmuş olup, bunların 25 tanesi taburcu olmuştur. Geriye kalan 19 tanesinin ise takibi ve tedavisi acil gözlem servislerinde devam etmektedir. Şu ana kadar hastanelerimize toplam başvuran hastalarımızın hayati tehlikesi bulunmadığı gibi ilgili süreç; İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Valiliğimizce yakından takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı