İstanbul’da iş yerlerine HES kodu zorunluluğu geldi!

Son dakika haberleri: İstanbul’da İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı’nın aldığı yeni kararla 15 Mart’tan itibaren kahvehane, internet kafe, berber, hamam, masaj salonu, düğün salonu, tiyatro ve spor salonları gibi bir çok yere girişte HES kodu mecburiyeti getirildi.
Takip et
İstanbul’da iş yerlerine HES kodu zorunluluğu geldi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi bugün Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında toplandı. Toplantıda koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yeni kararlar alındı.

15 Mart’tan itibaren geçerli olacak yeni kararlar şöyle açıklandı:

1- Bütün kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılması mecburiyeti olacak.

2- Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bütün resmi/özel okul ve kurumlara girişlerde; Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında sağlanan entegrasyon ile yaratılan ve Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üstünden ve öte yandan anlık olarak SMS yolu ile risk vaziyeti takibi yapılan öğretmen, öğrenci ve personeller dışında kalan kişiler ve ziyaretçilerin HES kodu kontrolleri yapılacak.

3- Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler, kooperatifler ve kat malikleri tarafından düzenlenecek genel kurul dâhil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin (kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere) girişlerinde HES kodu kontrolleri yapılacak.

4- Kahvehane, kıraathane, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, dernek lokali, lunapark, tematik parklar, berber, kuaför, güzellik salonu güzellik merkezleri, hamam, sauna ve masaj salonu, kaplıca, nikâh salonu, düğün salonu, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları ve spor merkezlerinin girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılması mecburi olacak.

5- Kaymakamlar ve alakalı kurumlarca yukarıda söylenen esaslar doğrultusunda, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Yasası’nun alakalı maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Yasası’nun 195′ inci maddesi kapsamında lüzumlu adli işlemler yapılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.