adplus-dvertising

İstanbul’da İran adına çalışan bir hücre çökertildi

İstanbul’da İsrailli gruplara yönelik saldırı hazırlığında olduğu iddia edilen İran İstihbaratına çalışan bir hücre, geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleştirilen operasyonla çökertildi. Güvenlik ve istihbarat birilerince günü birlik 3 eve ve Beyoğlu’nda bir otele yapılan baskında ise eylemde kullanılması muhtemel silahlara da el konulduğu öğrenildi.
Takip et
İstanbul’da İran adına çalışan bir hücre çökertildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran Devrim Muhafızları Ordusuna üye subayların gizemli ve şüpheli ölümler silsilesi devam ederken, son olarak DMO’nun kilit adlarından Albay Hassan Said Khodaei’nin geçen ay Tahran’da suikasta uğraması büyük yankı uyandırmış, Khodaei’nin ölümünden İsrail’i sorumlu tutan İran misilleme arayışına girmişti. Saldırıya yanıt verme arayışına giren İran’ın, Tel-Aviv ile Tahran arasındaki çekişmeyi Türkiye derinliğine taşıma amacında olduğu ifade ediliyor.

Son dönemde İranlı bilim adamlarına ve Albay Hassan Said Khodaei’ye yönelik suikastler Tahran-Tel-Aviv hattında gerilimi tırmandırırken, İran İstihbaratınca yönlendirildiği ileri sürülen bir hücrenin, İsrailli turistlere suikast düzenlemek üzere ‘işadamı’, ‘turist’ ve ‘öğrenci’ kılığında Türkiye’ye gönderildiği ileri sürüldü. Tetikçilerin de aralarında olduğu iddia edilen eylem timinin, İstanbul’da bazı günü birlik evlere ve Beyoğlu Kuloğlu Mahallesindeki bir otele yerleşerek, İsrailli grupları izleyip faaliyetlerini yakın takibe aldıkları belirlendi. İran ismine çalışan silahlı hücre ağına üye kişilerin hepsinin İranlı olmadığı ve içlerinde bazı yerel unsurların da bulunduğu öğrenildi.

Bu sırada eylem planı arayışında oldukları saptanan ve kaç kişi oldukları henüz resmi makamlarca açıklanmayan suikast şebekesi, Türk güvenlik birimlerince uzun zamandır takibe alınarak ülkedeki her hareketi mercek altında tutuldu. Suikast silahları ile beraber günü birlik evlere ve Beyoğlu’ndaki bir otele yerleşen İran hücresine yönelik Perşembe günü gece vakti baskın yapıldı. Saldırı tasarlayan İranlılar, gözaltına alındı. Muhtemel bir saldırıyı güvenlik birimleri önlerken, eylemin amacının ise son zamanda olumlu adımlar atılan ve 15 sene aradan sonra normale dönen Türkiye-İsrail ilişkilerini rayından çıkarmak olduğu ileri sürülüyor.

Seneler sonra başlayan diyaloğun sonrasında İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog bu senenin başlarında Ankara’yı ziyaret etmiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçen ay İsrail’e ziyaret gerçekleştirmişti. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in de 23 Haziran Perşembe günü Türkiye’ye ziyaret gerçekleştireceği duyurulmuştu.

İran Devrim Muhafızları’nın üst düzey adlarından Albay Hassan Said Khodaei’nin geçen ay evinin önünde silahlı saldırıya uğrayarak öldürülmesinin sonrasında İsrail’e karşı misilleme arayışında olduğu değerlendirilen İran’ın, iki taraf arasındaki çekişmeyi Türkiye’ye taşıma arayışında olduğuna işaret ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.