adplus-dvertising

İstanbul’da helikopter destekli nefes kesen yangın söndürme tatbikatı

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla muhtemel orman yangınlarına karşı her türlü tedbiri aldı.
Takip et
İstanbul’da helikopter destekli nefes kesen yangın söndürme tatbikatı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yangınlara karşı bütün hazırlıklarını tamamlayan ekipler, helikopter destekli yangın tatbikatı yaptı. 2,5 ton su alma kapasitesine sahip helikopter barajdan su alarak alevlerin üstüne döktü. Yapılan tatbikat havadan da görüntülendi.

İstanbul’da helikopter destekli nefes kesen yangın söndürme tatbikatı

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla meydana gelebilecek yangınlara karşı bütün hazırlıklarını tamamlıyor. Bölge müdürlüğü bünyesinde , yangınlara müdahalede ve belirlenmesinde kullanılan 27 arasöz, 47 ilk müdahale aracı, 2 su ikmal aracı, 4 dozer, 5 grayder, 4 treyler, 1 helikopter, 15 sabit kule, 20 mobil kule, 110 da kamera bulunuyor. 391 yangın söndürme işçisi de eğitimlerini tamamlayarak muhtemel bir yangına karşı hazır bekliyor. 22 bin yangın söndürme gönüllüsü de görev yapan kişiler arasında bulunuyor.

Yangın söndürme helikopteri nefes kesen tatbikat

Bölge Müdürlüğü ekipleri, yaz sezonu öncesinde yangın tatbikatı da gerçekleştirdi. Yangın ihbarı üstüne havalanan helikopter tatbikat çerçevesinde en yakın yerden su alarak alevlerin bulunduğu alana doğru hareket etti. Alevlerin üstüne gelen helikopter su atarak yangını kısa zamanda söndürdü. Tatbikat anı da havadan görüntülendi.

Yangınlara karşı hazırlıklarını anlatan İstanbul Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, ”İstanbul ilinde 27 arasözümüz ,47 ilk müdahale aracı, 2 tane su ikmal aracı, 4 dozer, 5 grayder, 4 treyler, 1 helikopter, 15 sabit kule, 20 mobil kule, 110 kamera, toplam müdahale kapasitesi içerisinde de 391 tane yangın söndürme işçisiyle entegre edilmiş bir biçimde yangınlara müdahale ediyoruz. 391 tane yangın söndürme işçimiz var. Öte Yandan 22 bin tane de yangın söndürme gönüllüsü olarak görev yapan kişiler var. Bünyemizde 1 tane helikopter bulunmakta. 2,5 ton suyu alıp yangının üstüne bırakabiliyor. Bölgemiz yangınlarla denizlerle çevrili olması münasebeti ile yangın anında çok rahatlıkla suya ulaşabiliyor. Yaklaşık 12, 13 dakikada suyu alıp yangının üstüne bırakabilmekte” diyerek konuştu.

İstanbul’da helikopter destekli nefes kesen yangın söndürme tatbikatı

Vatandaşlara uyarıda bulunan Şahin, “Yangın çıkış nedenlerine baktığımızda ağırlıklı olarak insan kaynaklı olduğunu görmekteyiz. Sönmemiş sigaralara çevreye atılmamasını, anızların yakılmamasını, bağ bahçe temizliği neticesinde ateş yakılmamasını bir defa daha hatırlatmak isterim” şeklinde konuştu

Zöhre Alagöz – Ahmet Faruk Sarıkoç – Onur Hamzaoğlu – Elyesa Karatepe

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.