İstanbul’da hava kirliliği yüzde 38 artış gösterdi

İstanbul'da koronavirüs dönemi ardından normalleşme adımları atıldı. Ancak bu adımlar beraberinde hava kirliliğini de yeniden İstanbul'a geri getirdi. Hava kirliliği son üç aya göre yüzde 38 oranında bir artış göstererek adeta rekor kırdı.

İstanbul’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleriyle bir dönem azalan hava kirliliği oranı, normalleşme süreciyle beraber yüzde 38 arttı. Vatandaşların koronavirüs salgını tedbirleri çerçevesinde evde kalması ve araç kullanmaması, o dönemde kentteki havanın kalitesini iyileştirdi ve kirliliğin azalmasına neden oldu.

AZOTDİOKSİT ORANI ARTTI

AA’da yer verilen habere göre normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte insanların dışarıdaki etkinliğinin artması bir dönem azalan hava kirliliğinin tekrardan artmasına yol açtı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, İstanbul’da 1 Haziran’da normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte azotdioksit (NO2) hava kirliliği oranı, mart, nisan, mayıs ayıyla kıyaslandığında yüzde 38 arttı.

İstanbul’da hava kirliliği yüzde 38 artış gösterdi

“HAVA KİRLİLİĞİ BİR DÖNEM İYİLEŞMİŞTİ”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Mensubu Prof. Dr. Hüseyin Toros, yaptığı açıklamada, İstanbul’da koronavirüs salgını önlemleriyle birlikte hava kirliliği oranının bir dönem iyileştiğini belirtti.

“İSTANBUL’DAN ULUDAĞ GÖRÜNÜYORDU”

Hava kirliliğinin azaldığı dönemde açık havada İstanbul’dan Uludağ’ın rahat bir biçimde görüldüğünü söyleyen Toros, “Mart, nisan, mayıs ayında İstanbul’da hava kirliliği büyük oranda azalmıştı. Çünkü insanlar koronavirüs önlemleri sebebiyle evde kalıyor, araç pek kullanmıyordu” diyerek konuştu.

“BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIYOR”

Toros, modern yaşamın mühim kirleticilerinden azotdioksitin daha fazla fosil yakıtların yanması esnasında atmosfere salındığını dile getirerek, şu şekilde devam etti: “Araçlar, sanayi tesisleri ve enerji santralleri en mühim azotdioksitlerin kaynağıdır. Mühim bir kirletici olan azotdioksit göz ve solunum yolu hastalıkları, akciğerlerde iltihaplanmalara karşı bağışıklığı azaltabilmektedir. İnsan sağlığının korunması için Çevre ve Şehircilik ve Avrupa mevzuatlarına göre NO2 saatlik ortalamasının 200 µg/m3 değerinin altında olması gerekiyor.”

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı