İstanbul’da fırınlar zam istiyor! Ekmek en az 2.5 lira olmalı…

İstanbul’da fırıncılar ekmeğe gene zam talep ediyor. Şu an ekmeğin gramajı neredeyse her sokaktaki fırında farklı farklı. Bu sebeple zam gelse bile sanki ‘gizli’ kalıyor. İstanbul’un bazı ilçelerinde ise fırıncılar, ‘maliyet’ bahanesine sığınarak Valilik ve İstanbul Ticaret Odası’nın kararını beklemeden ekmeği 2.5 liradan satmaya başladı.
Takip et
İstanbul’da fırınlar zam istiyor! Ekmek en az 2.5 lira olmalı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Fırıncılar Odası, ekmeğin 2.5 lira olması için müracaatta bulundu. İstanbul Valiliği ve İstanbul Ticaret Odası talebi değerlendirirken kararı beklemeyen fırınlar zam yapmaya başladı.

İstanbul Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu, ekim ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Kurulda artış gösteren un fiyatları, enerji maliyetleri ele alındı. Öbür yandan 230 gram ekmeğin 2.5 lira olması da talep edildi. Zam talebi için tekrar müracaat yapıldı. Zam süreci şu an değerlendirme aşamasında ama bir çok ilçede ekmek 2.5 liraya satılmaya başlandı.

Fırıncılar ekmeğe zam değil gramaj artışı yaptıklarını söylese de, aradaki farkı anlayamayan vatandaş bu karara itiraz etti. Fırınlarda ekmeğin fiyatı ve gramajı arttı fakat ayar tutmadı. Bazı fırınlar gramajı 230 grama, kimileri ise 270 grama çıkarttı. Fakat vatandaş ne 30 gramlık ne de 70 gramlık farkı satın aldığı ekmeklerde anlayamadı.

Beşiktaş’ta fırın işleten İbrahim Can, “Un fiyatları çok yüksek olduğu için biz zorunluluktan zam yapıyoruz. Bize fırsatçı diyorlar ama fırsatçılık yaptığımız bir vaziyet yok” şeklinde konuştu.

Fatih’te başka bir fırıncı ise 2.5 liranın bile düşük bir fiyat olduğunu savundu. Fırıncı Yılmaz Özdemir, “Esasında 2.5 bile kurtarmıyor. 140 liraya aldığımız un şu an kaç para belli değil” diyerek konuştu.

Sarıyer’de bir fırında da ekmek 2.5 lira. Fırıncı İdris Şişman, “Şu an ekmek 2.5 lira. Başkan 2.5 lira dediği zaman 2.5 liradan satıyoruz” şeklinde konuştu.İstanbul Fırıncılar Odası’nın zam kararının beklenmesi gerektiğini savunan Nevzat Aydın, “İstanbul Fırıncılar odasının kararını beklemeden yapılan zam var” ifadelerini kullandı.

Fırıncılar zam isteklerini, artan girdi maliyetlerini baz alarak alakalı kurumlara iletti. Fakat öbür yandan ise ‘gramaj’ farklılığı altında her ilde, hatta her ilçede, mahallede değişen fiyatlarla satış yapılıyor.

Yaklaşık olarak 220-230 gram ekmek için 2 lira ile 2.5 lira arası fiyat uygulanıyor. Fırıncılar, bu gramaj farkının tüketici talebine göre şekillendiğine dikkat çekiyor. Ancak çok uzağa değil, 2016 senesine gidildiğinde İstanbul’da beyaz ekmek gramajının 300 gram olduğu görülüyor. Sonrasında 2017’de de ekmek gramajı 250 grama düşürülüyor. Yakın zamanda yani son iki senedir ise bir gramaj bilmecesi var.

Devamlı olarak ‘talebe göre’ düşürülen bir gramaj var; ancak 2016’da 300 gramı talep eden İstanbullu, buna göre şuanda ise neredeyse yasal olarak mecburiyet olan 200 gram sınırını kabul ediyor! Buna karşılık daha yüksek gramajlı ekmek fiyatı 2018’de 1.5 lira olmasına karşın, şu anda 2.5 lira talep ediliyor, yer yer de bu fiyat uygulanıyor.

Yönetmeliğe göre, ekmek kilo fiyatı, birim fiyat olarak alınıyor. 200 gramdan başlamak mecburiyeti ile 10’ar gram artırılmak suretiyle gramaj belirlenebiliyor. Ekmek kilo fiyatı ise azami 9 lira olarak uygulanıyor.

Bu gramaj ve kilo bilmecesi tüketici için mühim bir karışıklık olmaya devam ederken; fırıncı kesimi ile bakanlıklar ekmek için masaya oturuyor. Gelecek hafta ekmek için bir yol haritası yaratılması bekleniyor. Buna göre fırıncı temsilcileri, girdi fiyatlarının belli bir düzeyde tutulup tutulamayacağına yönelik bir destek bekliyor.

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, tüketici açısından çoğu zaman klasik beyaz ekmeğe yansıtılamayan fiyat artışının öbür ekmek çeşitlerinde serbest biçimde uygulandığını dile getirdi. Yıldırım, “Pek çok türde ekmek üretiliyor, artık her fırında bu çeşitler var. Hatta kimilerinde çeşitler öyle çok ki seçmekte bile zorlanıyorsunuz. Bunun esas sebebi, beyaz ekmeğe yansıtılamayan fiyat artışının öbür ekmeklere yansıtılabilmesi oluyor” şeklinde konuştu. Dünya piyasalarında buğdaydaki fiyat artışı ve un fiyatlarındaki yükselişe dikkat çeken Yıldırım, “Girdi fiyatları belirli düzlemde tutulabilir” diyerek konuştu.

‘Fedakarlık yapıyoruz’

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, mayıs haziran döneminde 50 kiloluk çuval un fiyatının 135 lira iken, ekimde yaklaşık 200 lira olduğuna vurgu yaptı. Balcı, “Fırıncılar her zaman duyarlılıkla hareket ediyor, fakat alakalı sektörler bizim kadar fedakâr değil. Her zam anında fiyatlara yansırken, biz bunu yapamıyoruz. Gramaj ise ‘gizli zam’ demek değildir. Her gramaj oynaması, fiyat değişimi zaten mülki idarelerin bilgisinde yapılıyor. Her bölgenin talebi farklı” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.