adplus-dvertising

İstanbul’da film gibi olay

14 Haziran 2022, 10:47 tarihinde eklendi
Kağıthane’de bir iş adamı Afrikalı bir şahısla ticaret için anlaşarak 70 bin dolar verdi. Anlaşmazlık çıkınca da şahıs, parasını geri isteyen iş adamına sahte 70 bin dolar verdi. Dolandırıldığını anlayan adamın şikayeti üstüne Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri iki adrese yaptığı operasyonda, özel kağıdı solüsyon dökerek dövize dönüştüren çeteyi çökertti. Operasyon ve şahsın solüsyonla banknotları dövize çevirme anları ise kameralara yansıdı.
Takip et
İstanbul’da film gibi olay
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara’da aylar önce bir mekanda Afrika uyruklu bir arkadaşıyla oturan iş adamı F.K.’nin masasına arkadaşının arkadaşı olan Kamerun uyruklu Pierre Roland Herve N. geldi. Burada bir müddet sohbet ederek vakit geçiren F.K., Herve N.’ye beton santrali malzemeleri satışı yaptığını belirtti. Vaziyeti fırsat bilen Kamerunlu Herve N., kendisinin de Afrika ülkeleriyle ticaret yaptığını söyledi. Birbirlerinin numarasını alan ikili sonrasında mekandan ayrıldı. Aylar sonra Afrika ülkeleriyle ticaret yapmak için Kamerunlu Pierre Roland Herve N.’yi arayan iş adamı F.K. beton malzemeleri satın almak istediğini belirtti.

İstanbul’da film gibi olay

Film gibi dolandırıcılık olayı

Bunun üstüne İstanbul’a gelen iş adamı F.K., Kamerunlu N.’ye iş için 70 bin dolar verdi. Fakat bir müddet sonra aralarında anlaşmazlık çıkınca F.K. verdiği parayı geri istedi. Kamerunlu N. ise 70 bin doları iş adamına geri verdi. Paraları teslim aldıktan sonra inceleyen iş adamı F.K. paralarda bir anormallik olduğunu fark etti. Hemen döviz bürosuna giden F.K. paraları kontrol ettirdiğinde sahte olduğunu öğrenerek şahsı cep telefonundan aradı fakat ulaşamadı. Dolandırıldığını anlayan iş adamı, Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü Gültepe Şehit Mehmet Pat Polis Merkezi Amirliğine giderek şikayette bulundu.

İstanbul’da film gibi olay

İstanbul’da film gibi olay

Çilingirle açılan kasadan sahte dolar fışkırdı

Şikayetin sonrasında çalışma başlatan Gültepe Suç Araştırma ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri, önce iş adamı F.K.’yı dolandıran şahsın Gültepe Mahallesi’ndeki adresini tespit etti. Hazırlıklarını tamamlayan polis ekipleri, geçtiğimiz Salı günü eve operasyon düzenledi. Evde olan Kamerunlu Pierre Roland Herve N. polis ekiplerince etkisiz hale getirildikten sonra arama başlatıldı. İncelemeler esnasında Kağıthane polisinin dikkatini, evdeki 10 tane çelik kasa çekti. Kilitli olan kasalar çilingir yardımıyla açılınca içerisinde toplamda 21 milyon 300 bin tane siyah boyalı banknot, valizlerin içerisinde ise ortalama 7 milyon 432 bin lira değerinde 430 bin sahte dolar ele geçirildi. Devam eden aramalarda 5 tane de solüsyon bulunurken, el konulan paralarla beraber Kamerunlu Pierre Roland Herve N. ise gözaltına alındı.

İstanbul’da film gibi olay

Kağıthane polisi 75 milyon lira değerinde döviz ele geçirdi

Öte yandan olayı derinleştiren Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Afrika uyruklu şahısların Ortabayır Mahallesi’ndeki bir evde solüsyon kullanarak özel kağıtları sahte dövize çevirdiğini tespit etti. Bunun üstüne ekipler, önceki gün saat 16.30 sıralarında eve operasyon düzenledi. Evdeki Afrika uyruklu Talla Nkouetche Martın N., Cyrus Devarus B. ve Frank S. kıskıvrak yakalandı. Yapılan aramalarda ise karton kolilerin içerisinde 32 milyon 108 bin lira değerinde 1 milyon 780 bin sahte euro, 35 milyon 778 bin lira değerinde ise 2 milyon 70 bin sahte dolar ele geçirildi.

İstanbul’da film gibi olay

İstanbul’da film gibi olay

Özel kağıtları solüsyonla dövize çevirdiği an kamerada

Öte Yandan sahte 240 bin Türk lirası bulundu. Evde devam eden aramalarda ise para yapımında kullanılan farklı renklerde sıvı maddeler, 2 tane çelik kasa, 2 tane yazıcı, 4 tane cep telefonu ve dizüstü bilgisayar ile 250 tane 100 dolar yazan hazır para kağıdı, 3 kilogram pudra, üstünde farklı ibareler bulunan 11 tane kaşe, bidon içerisinde sahte para yapımında kullanıldığı düşünülen kimyasal madde ve 10 kilogram altın renginde kıyılmış metal parçalarına el konuldu. Operasyon ve aramalar ile özel kağıtların solüsyonla dövize çevrildiği anlar ise kameralara an be an yansıdı.

İstanbul’da film gibi olay

Solüsyonlu döviz çetesinden 1’i tutuklandı, 3’ü serbest kaldı

Aramaların sonrasında gözaltına tutulan Kamerun uyruklu Pierre Roland Herve N., ile Afrika uyruklu Talla Nkouetche Martın N., Cyrus Devarus B. ve Frank S. ifadelerini alınmak ve adli işlemleri yapılmak üzere emniyete götürüldü. İşlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edilen zanlılardan Pierre Roland Herve N. “dolandırıcılık” ve “parada sahtecilik” suçlarından tutuklanarak cezaevine yollanırken, öbür 3 şüpheli ise adli kontrol koşuluyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.