İstanbul’da en çok değer kazanan arsalar nerede belli oldu!

2018’de 9.4 trilyon lira olarak ölçülen İstanbul’un arsa değeri, 2020 sonu itibarıyla yüzde 149’luk artış kaydetti. İşte İstanbul’un en kıymetli arsalarının bulunduğu ilçeler…
Takip et
İstanbul’da en çok değer kazanan arsalar nerede belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Emlak bilgi bankası Tapusor.com’un ‘İstanbul’un Arsa Değeri’ başlıklı incelemesine göre, İstanbul’un arsa değeri hem TL hem de dolar açısından artmaya devam ediyor.

Toplamda 5 bin 343 kilometrekare büyüklüğe sahip İstanbul’da, değer ataması mümkün olmayan yollar ve göller gibi satışı gerçekleştirilemeyecek alanlar hesaplama dışı bırakıldığında incelemeye konu olan alanın büyüklüğünün 4 bin 543 kilometrekare olduğu görülüyor.

İstanbul’da en çok değer kazanan arsalar nerede belli oldu!

İl genelindeki 39 ilçenin ve bütün mahallelerin dahil edildiği incelemeye göre, 2018’de 9.4 trilyon lira olarak ölçülen İstanbul’un arsa değeri, 2020 sonu itibarıyla yüzde 149’luk artışla 23.4 trilyon liraya ulaştı.

Söz konusu değer dolar bazında 2.5 trilyon dolardan 2.7 trilyon dolara ulaştı.

ŞİŞLİ İLK ESNADA İstanbul’da en çok değer kazanan arsalar nerede belli oldu!

Incelemeye göre, İstanbul’un arsa değeri en yüksek ilçelerin başında, 28 bin 270 liralık yaklaşık metrekare rakamıyla Şişli geliyor.

Fulya, Teşvikiye, Mecidiyeköy ve Halaskargazi gibi mahallelere ev sahipliği yapan Şişli’nin değeri yüzde 35’ten fazla arttı.

Şişli’yi, 27 bin lirayla Beyoğlu, 22 bin 746 lirayla Beşiktaş, 19 bin 600 lirayla Kadıköy, 18 bin 400 lirayla Bakırköy, 15 bin 326 lira ortalamayla Zeytinburnu takip ediyor.

İstanbul’da en çok değer kazanan arsalar nerede belli oldu!

Arsa fiyatları en pahalı 10 ilçe sıralamasında Kağıthane 13 bin liralık ortalamayla yedinci, Fatih 11 bin 912 lirayla sekizinci, Bayrampaşa 11 bin 575 lirayla dokuzuncu, Küçükçekmece 9 bin 209 lirayla onuncu basamakta yer alıyor.

BOŞ ARSA KALMADI İstanbul’da en çok değer kazanan arsalar nerede belli oldu!

Söz konusu incelemenin 2018 neticelerinde ilk esnada yer verilen Kadıköy, aradan geçen sürede Şişli ve Beyoğlu’ndaki fiyat artışlarının gerisinde kalarak dördüncü sıraya geriledi.

Yaklaşık arsa değerleri Beyoğlu’nda yüzde 21, Beşiktaş’ta yüzde 25 civarında artış gösterdi.

İstanbul’da arsa ticaretinin yoğun olduğu ilçeler Silivri, Çatalca, Arnavutköy, Şile, Büyükçekmece, Beykoz, Tuzla, Ümraniye, Beylikdüzü ve Pendik olarak sıralandı.

İstanbul’da en çok değer kazanan arsalar nerede belli oldu!

Özellikle kırsal ve tarımsal özellikli arsa ve tarlalarda salgın etkisiyle meydana gelen talep artışı fiyatlara yansıdı. Bu vaziyet özellikle arsa kategorisindeki gayrimenkullerin yukarı yönlü hareketini tetikleyen en mühim faktör olarak ön plana çıktı.

İstanbul’da en çok değer kazanan arsalar nerede belli oldu!

GAYRİMENKUL Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) ve Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank tarafından dünya çapında 56 ülke ve bölgenin değerlendirildiği Küresel Konut Fiyat Endeksi’nin ilk çeyrek verilerinin yayınlandığını dile getiren Akbal, şu bilgileri verdi:

Mart 2021 sonu itibarıyla konut fiyatlarının senelik bazda en çok değerlendiği ülkenin Türkiye olduğu görüldü. 12 aylık dönemde yüzde 32’lik artışla listenin ilk esnasında ülkemiz yer aldı. Avrupa’da ise konutlar yaklaşık yüzde 8 civarında değerlendi. Bütün bunlara karşın, döviz kurundaki volatilite nedeni ile ülkemizde gayrimenkul edinmek oldukça ucuz. Knight Frank’ın son raporu, İstanbul ve Türkiye’den gayrimenkul almanın hem yerliler hem de yabancılar için çok cazip olduğunu ortaya koyuyor” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.