İstanbul’da ekmek fiyatları zam haberleriyle çorbaya döndü!

Kadıköy, Sarıyer, Beşiktaş, Üsküdar ve Beykoz’daki fırınlar ekmeği 2 yerine 2.5 liraya satmaya başladı. Zam aynı olsa da bazı fırınlar gramajı 230’a, kimileri 270’e çıkardı. Vatandaşların tepki gösterdiği uygulamaya fırıncıların yanıtı: “Maliyetlerle başa çıkamıyoruz” oldu.
Takip et
İstanbul’da ekmek fiyatları zam haberleriyle çorbaya döndü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hürriyetin haberine göre, İstanbul’un genelinde 200 gramlık ekmek 2 liraya satılıyordu. Fakat 1 Eylül’den itibaren Kadıköy, Sarıyer, Beşiktaş, Üsküdar ve Beykoz’da ekmek 2.5 liraya satıldı. Fırıncılar ekmeğe zam değil gramaj artışı yaptıklarını söylese de, aradaki farkı anlayamayan vatandaş bu karara itiraz etti. Fırınlarda ekmeğin fiyatı ve gramajı arttı fakat ayar tutmadı. Bazı fırınlar gramajı 230 grama, kimileri ise 270 grama çıkarttı. Fakat vatandaş ne 30 gramlık ne de 70 gramlık farkı satın aldığı ekmeklerde anlayamadı.

“MALİYETLE BAŞA ÇIKAMIYORUZ”

Beşiktaş’ta fırın işleten Zeki Cesur yapılan zammı, “20 senedir bu işi yapıyorum, çok zor günlerden geçiyoruz. Son bir senede un, maya, su, işçilik ücreti iki katına çıktı. Kiraların iki katına çıktı. Fakat ekmeğe bu zamlar yansımadı. Ekmek fiyatları her zaman enflasyonun altında tutuldu. Bu sebeple 1 Eylül’den itibaren fiyatlara zam yaptık. Biz 230 gram ekmeği 2.5 liradan satıyoruz. Bazı fırınlar farklı gramları farklı fiyatlardan satıyor” diyerek anlattı.

Ekmeğe zam yapan bir başka fırıncı Ahmet Aytekin ise, “Ekmeğin maliyeti çok yükseldi. Altından kalkamıyoruz. İnanın ki çalıştıracak eleman bulamıyorum. İnsanlar ekmek fırınında çalışma istemiyor. Kazanç az olduğu için düşük ücret veriyoruz. Ekmeğin fiyatı normalde şu an 3 lira olmalı. 2 lira ekmek fiyatı oldukça az. Yetkililer harekete geçmediği için fırınlar kendileri zam yapmaya başladı” diyerek konuştu.

İstanbul’da ekmek fiyatları zam haberleriyle çorbaya döndü!

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, İstanbul’daki 5 ilçede uygulanan zam oranlarıyla alakalı “Şu anda ülke genelinde uygulanan bir zam kararı yok. Bazı ilçelerdeki fırınlar gramaja göre fiyatı yükseltmiş. Fakat genel bir zam kararı yok. Bilindiği üzere ekmek maliyetleri çok yükseldi. Ekmek fiyatları enflasyonun çok altında kaldı. İlgili bakanlıklarla görüşmelerimiz devam ediyor. Maliyet oranları yükseldiği için ekmek fiyatları da etkilenecek” şeklinde konuştu.

“ZAM MANASINA GELMİYOR”

İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir ise, “Ekmeği 50 gram büyüttük, bu zam manasına gelmiyor. Ekmek büyüdükçe biçim olarak üretim açısından daha fazla kolaylaşıyor. Ürettiğimiz ekmeğin sayısı bir miktar düşecektir. Bu vaziyet personelimize bir rahatlık sağlayacaktır. Fakat eleman eksiltecek düzeyde olmayacak. Tüketici açısından herhangi bir fark yok. 220 gram ekmeğe 2 TL ödüyorlardı, şuanda 275 gramlık ekmeğe 2.5 TL ödüyorlar. Daha geç bayatlayabilir. 1 Eylül’de bu uygulamaya geçtik” diyerek konuştu.

HALK EKMEK DE FİYAT ARTTIRMIŞTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği halk ekmek de temmuz ayında ekmek fiyatlarında zam yapmıştı. Halk Ekmek zamdan sonra 250 gramlık ekmeği 1.25 liradan satmaya başlamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.