adplus-dvertising

İstanbul’da dev deprem tatbikatı: Senaryo gereği İstanbul 7.5 büyüklüğünde depremle sallandı

İstanbul’da Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, “2022 Afet Tatbikat Senesi” çerçevesinde “Tahliye, Yerleştirme ve Planlama Tatbikatı” gerçekleştirildi.
Takip et
İstanbul’da dev deprem tatbikatı: Senaryo gereği İstanbul 7.5 büyüklüğünde depremle sallandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Senaryo gereği İstanbul, Adalar merkezli 7.5 büyüklüğündeki depremle sallandı. Dev tatbikat Kağıthane merkezli 18 noktada eş zamanlı gerçekleştirildi. Dev tatbikatı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da izledi. Bakan Soylu, “İstanbul’da metrekare olarak kişi başına düşen toplanma alanı neredeyse 2,5 katı üstüne getirildi” şeklinde konuştu.

İstanbul’da dev deprem tatbikatı: Senaryo gereği İstanbul 7.5 büyüklüğünde depremle sallandı

İstanbul’da dev deprem tatbikatı: Senaryo gereği İstanbul 7.5 büyüklüğünde depremle sallandı

AFAD tarafından afetlere karşı dirençli toplum yaratma vizyonuyla Türkiye’de meydana gelebilecek her tür ve ölçekteki afet ve acil vaziyetlere etkin müdahalede görev alacak kişileri bir araya getirmek, beraber çalışma kültürünü geliştirmek, koordinasyon içerisinde hareket etme yeteneğini kazanmak ve toplumda farkındalık yaratmak gibi amaçlar için “Afet Tatbikat Senesi 2022” çerçevesinde İstanbul genelinde Kağıthane merkezli geniş çaplı bir deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

İstanbul senaryo gereği depremle sallandı

Senaryo gereği İstanbul Adalar merkezli 7.5 büyüklüğünde deprem oldu. İstanbul genelindeki 39 ilçenin hepsi depremden farklı düzeyde etkilendi. Sonrasında Tahliye Planlama ve Yerleştirme Çalışma Grubu planları doğrultusunda saha tatbikatı yapıldı. Tatbikat Kağıthane merkezli olmak üzere İstanbul’un 18 noktasında eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Tatbikatta 13 afet grubu, 24 ilden yerel destek ekipleri, AFAD Gönüllüleri ve sivil toplum kuruluşlarından toplam 5 bin personel görev aldı. Öte Yandan mobil koordinasyon tırları, ağır tonaj arama ve kurtarma araçları, mobil harekat merkezi, görüntü aktarım aracı, helikopter, bot; İHA, JİKU gibi 500 aracın da katılımıyla tatbikata destek sağlandı. Tatbikatta devreye alınan “AFAD Anlık Görüntü Aktarım Sistemi” ile afet alanının bütün boyutlarını hemen görmek ve anlık müdahalede bulunabilmek üzere araç ve yaka kameraları, JİKU, İHA, dron, helikopter, Yıldız haberleşme görüntüleri ile kent güvenlik kamera görüntüleri kullanıldı. Tatbikat kapsamında 5 bin çadır kapasiteli geçici barınma merkezlerin kurulumu için alanlar hazır hale getirildi. Bu alanlarda 2 bin çadırın kurulumu tamamlandı. Geçici barınma merkezlerinde yönetim birimleri, psikososyal destek, ibadethane, yemekhane ve çocuk dostu alanlar gibi sosyal hayat üniteleri de yer aldı.

İstanbul’da dev deprem tatbikatı: Senaryo gereği İstanbul 7.5 büyüklüğünde depremle sallandı

“Elde ettiğimiz her tecrübe bize yeni denetim aksiyonu getiriyor”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tatbikat ile alakalı brifing verildi. Sonrasında burada bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye Afet Müdahale Planının son halini değiştiriyoruz. Türkiye’de 81 ilde il afet risk azaltma planını tamamladık. 2025 senesinde planlaması gereken bir şeydi. Kahramanmaraş’tan başladık. Türkiye Afet Risk Azaltma planı bir taraftan devam ediyor. Bizim 3 planımız var. Afet öncesinde yapacaklarımız, afet anında yapacaklarımız, ardından yapacaklarımız isimi altında 3 planımız var. İlk 2’si bitti. 3.’sü de bu sene bitmiş olacak. Önümüzde neyi yapabileceğimizi görürsek, günü geldiğinde elimiz ayağımıza dolaşmamış, kimin neyi yapabileceğini görmüş olacağız. Tüm araçların yeteneğinin ortaya konulması ayrı bir kabiliyettir. Bizim ortak bir biçimde tüm araçları yönetim kabiliyetimizin ortaya konulması Türkiye’de bambaşka bir kabiliyettir. Biz buna orman yangınlarında ihtiyaç duyduk. Elde ettiğimiz her tecrübe bize yeni denetim aksiyonu getiriyor. Biz Kastamonu Bozkurt selini ortalama 24 saat bir benzin istasyonundan yönettik. Bir sandalye bir masa. Ama daha sonra araçlarımızı getirdik. Yönetim merkezlerini kurduk devam ettik” şeklinde konuştu.
Sonrasında Bakan Soylu, tatbikat alanını gezerek bilgi aldı.

İstanbul’da dev deprem tatbikatı: Senaryo gereği İstanbul 7.5 büyüklüğünde depremle sallandı

Enkaz altında arama yapıldı

Tatbikatta senaryo gereği çöken bir yapının altında arama yapıldı. Bakan Soylu’nun yanında senaryo gereği enkaz altında bulunan bir kadın, sağlık ekiplerini arayarak yardım istedi. Senaryo gereği çok korktuğunu belirten kadını ekipler önce sakinleştirdi. Ve telefonu oldukça fazla meşgul etmemesi gerektiği belirtti. Bakan Soylu, enkaz altında arama yapıldığı sırada kulaklık takarak enkazdan gelen sesleri dinledi. Sonrasında enkazın altından çıkarılan yaralı bir kadın sedyeye alınarak götürüldü.

İstanbul’da dev deprem tatbikatı: Senaryo gereği İstanbul 7.5 büyüklüğünde depremle sallandı

“İstanbul’da metrekare olarak kişi başına düşen toplanma alanı neredeyse 2,5 katı üstüne getirildi”

Tatbikat alanında konuşan Bakan Soylu, birçok alanda tatbikat yapıldığını belirterek, “Bu tatbikat bizim ilkleri de yaşadığımız bir tatbikat. İlk defa bu şekilde bir tatbikatla biz Türkiye’de karşı karşıyayız. Deprem olduktan sonra toplanma alanlarına götürüldü. Sonrasında geçici barınma alanlarına götürüldü. Tüm ekipleri ciddi çalışmalar ortaya koyuyor. Jandarma Genel Komutanlığı paydaşlarıyla tahliye konusunu yönetiyor. Deprem tatbikatında ilk başarılı olduğumuz süreçler söz konusu. Hava görüntüleme, insansız hava aracı, insanlı keşif uçağı, dronlar, helikopterler, kent yönetim sistemi, yaka kameraları, cep telefonu üstünden Emniyet Genel Müdürlüğümüzün kullanılan görüntüleri tek kanaldan alma yeteneğine sahibiz. Tatbikatı ikinci mühim meselelerden biri de aynı hat üstünden tüm tatbikat alanının afet alanının görüntüsünün AFAD genel merkezine güvenlik acil merkezine il AFAD koordinasyon merkezine, Jandarma Genel Komutanlığı’nın bu konuyu yöneten tırını gene onların araçlarına oradan yönetilme yeteneğine sahibiz. Özellikle AYDES programıyla kimin toplanma alanına geldiğini kimin toplanma alanında tahliye edildiğini görebiliyoruz. Türkiye’de afet araçlarını hepsini listeleyerek görebiliyoruz. Afet alanlarındaki ihtiyaca göre çağırabiliyoruz. Arama kurtarma yapıyoruz. Arama kurtarma çalışmaları ilk defa tamamen sivil toplum birliklerine emanet edilmiştir. Arama kurtarma kapasitemizi artıyor. Yeni aldığımız araçlarla beraber çok rahat bir biçimde tahliye etme anlayışını gerçekleştirebiliyoruz. 23 çalışma grubumuz var. Biz yalnızca tahliye ve barınma çalışma grubuyla alakalı tatbikat ortaya koyuyoruz. Senaryolarımız özellikle yaralanan vatandaşlara ait, toplanma alanlarında ihtiyaçları gidermeye yönelik. Bu sene Türkiye afet tatbikatı, geçen sene afet eğitim senesi, bir önceki sene afetlere hazırlık senesiydi. Sene sonuna kadar bu tatbikatlarımız aynı biçimde devam edecek. Bizim AFAD programımız var. Akıllı telefonlara indirilen bilir bir programdır. Buna bastığınız anda 112’yi arar konumuzun bildirir. Gene toplanma alanlarına ilişkin iyi bir çalışma yapıldı. İstanbul’da kişi başına düşen toplanma alanlarına ilişkin metrekare var olandan neredeyse 2,5 katının üstüne getirildi. Çalışmalarımız devam ediyor. Her grubumuzun başkanı farklıdır. Afetin ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Biz hazırlık için çok kuvvetli ve süratle çalışıyoruz. Devamlı sinerji yaratmaya ve önlem almaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın Türkiye afet öncesi, afet anında, afet ardından bütün dünyaya liderlik rehberlik edecek bir konuma yükselmelidir diyerek bir talimatı var. Biz bunun için çabalıyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.